Невеликою перемогою завершилося сьогодні судове засідання Дніпровського апеляційного суду, який розглядав апеляційну скаргу жительки міста Кам’янське. Остання вже роками бореться проти сусідства лако-фарбового виробництва ТОВ «Поліколор» у м.Кам’янське, та втратила надію на справедливість. У жительки залишився лише один спосіб захистити своє порушене право на безпечне для життя і здоров’я довкілля – звернутися до суду, адже органи місцевого самоврядування (Кам’янська міська рада), контролюючі органи роками демонструють неефективність та упередженість. Проте, підприємство, що виробляє лаки і фарби, потужністю до 2,5 тис тон в рік, викиди якого офіційно складають 90 тон щороку, виходить «сухим із води» та продовжує отруювати повітря та життя жителям міста, які проживають на відстані не більше 10м від паркану підприємства. Так, активна місцева жителька не може ніяк отямитися від тих всіх утисків, репресій, погроз та принижень, які вона витерпіла з боку підприємства тільки тому, що не готова мовчати. Нажаль, її медична книжка щороку наповнюється новими діагнозами, які не сумісні із проживанням поблизу лако-фарбового підприємства. Про утиски активістки ЕПЛ писала тут: http://epl.org.ua/announces/yak-u-kam-yanskomu-borotysya-za-svoye-zdorov-ya/
Отож, за допомогою правників ЕПЛ у 2021р. активістка звернулася до Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська, із позовом про припинення виробничої діяльності ТОВ “Поліколор”. Небажання суду розглядати дану справу завершилося тим, що 8 листопада 2021 року суддя Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Погребняк Т.Ю., розглянувши матеріали позовної заяви до ТОВ «Поліколор» про зупинення виробничої діяльності юридичної особи, ухвалила відмовити у відкритті провадження у справі, через непідсудність справи суду загальної юрисдикції. Так, суддя вказала: «Враховуючи, що позивачем, який є фізичною особою, заявлено вимоги до відповідача як суб`єкта, наділеного господарською компетенцією, позовні вимоги, викладені у резолютивній частині позовної заяви – «повністю зупинити виробничу діяльність по виробництву фарб, лаків і подібної продукції, друкарської фарби та мастик ТОВ «Поліколор» відноситься до спору, що виникає з корпоративних відносин, оскільки стосується господарської діяльності відповідача».
Отож сьогодні, колегія суддів Дніпровського апеляційного суду, заслухавши представника позивачки – адвоката О.Мелень-Забрамну в режимі відеоконференції, прийняла рішення про задоволення апеляційної скарги активістки із м.Кам’янське та повернення справи до суду першої інстанції для продовження розгляду справи № Top of Form 207/4779/21. Судді саме встигли оголосити резолютивну частину свого рішення до початку чергової масованої повітряної тривоги по всій Україні.
Цікаво, що узаконити розширення лако-фарбового виробництва ТОВ «Поліколор» у м.Кам’янське через процедуру ОВД взялося Міндовкілля наприкінці 2020р. і ЕПЛ вже описувало порушення, які відбувалися при видачі висновку з ОВД. http://epl.org.ua/announces/chomu-mindovkillya-tak-polyubylo-m-kam-yanske/
Нажаль, підприємство обрало шлях боротьби із скаржниками, а не пошук компромісу, а постійні мораторії на перевірки державними контролюючими органами відбирають у небайдужих громадян останні механізми захисту своїх прав. Тому, звернення до суду із позовом про припинення виробничої діяльності є на сьогодні чи не єдиним, хоч і доволі складним та виснажливим правовим інструментом захисту свого здоров’я та життя.