Декілька місяців тому ЕПЛ виявила на Житомирщині масове незаконне використання радіоактивно забруднених земель для ведення сільського господарства, яке отримало підтвердження під час перевірок Держекоінспекцією та Держгеокадастром. Виявлені нами матеріали і результати перевірок були долучені до досудового розслідування справи про незаконне використання земель та зловживання повноваженнями органами місцевого самоврядування.
Проте, як виявилось, ця історія не обмежується Житомирською областю – завдяки оприлюдненню на Публічній кадастровій карті шару земель, що підлягають консервації, ми провели попередній аналіз земельних ділянок в межах Рівненської області і виявили аналогічні порушення.
Згідно зі статтею 172 Земельного кодексу України, «техногенно забруднені земельні ділянки, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію» підлягають консервації. До техногенно забруднених відносяться радіаційно небезпечні та радіоактивно забруднені землі, а також землі, забруднені важкими металами, іншими хімічними елементами тощо. При використанні техногенно забруднених земель враховуються особливості режиму їх використання.
Загальна площа техногенно забруднених земельних ділянок в Рівненській області, які підлягають консервації та використовуються в наш час, становить 1575,95 га. З них 87% – становлять ділянки із не визначеною формою власності (які згідно Закону “Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин” від 28.04.2021, мають бути передані в комунальну власність), 13% – в комунальній власності.
Наприклад, ділянка під № 5621888700:04:014:0013, яка є найбільшою серед виявлених нами, перебуває у комунальній власності, а її південна та західна частини, згідно з даними супутникових знімків, частково обробляються.
Ділянка 5621888700:04:014:0013 (площа 129,98 га) перебуває в комунальній власності і частково обробляється .
В «Порядку консервації земель», затвердженому Наказом Мінагрополітики №283 від 26.04.2013, зазначається, що зумовлюють необхідність консервації земель такі рівні радіаційного забруднення: Cs – 137 – більше 15; Sr – 90 – більше 3.
Відповідно до статті 170 Земельного Кодексу України, техногенно забруднені землі сільськогосподарського призначення, на яких не забезпечується одержання продукції, що відповідає встановленим вимогам (нормам, правилам, нормативам), підлягають вилученню із сільськогосподарського обігу та консервації шляхом заліснення, залуження чи ренатуралізації.
Згідно з пунктом 5 Порядку консервації земель, при виявленні земель, зазначених у пункті 2 цього Порядку (в т. ч. радіаційно небезпечних, радіоактивно забруднених земель), територіальні органи Держгеокадастру та/або територіальні органи Держекоінспекції України видають власнику земельної ділянки чи землекористувачу припис (розпорядження) про припинення їх господарського використання.
У разі якщо на земельні ділянки, які підлягають консервації, не оформлено право власності або користування, територіальні органи Держгеокадастру та/або Держекоінспекції України вносять до уповноважених органів за місцем розташування земельної ділянки клопотання щодо ініціювання уповноваженими органами проведення робіт з консервації земель.
На нашу думку, саме такі незаконно використовуванні техногенно забруднені землі зони Полісся (а не залишки природних степів в південних областях) мають в першу чергу використовуватись для реалізації програми Президента України «Зелена Країна» з висадки мільярда дерев та збільшення площі лісів на мільйон гектар. Для цього необхідні лише політична воля та виконання вимог законодавства з боку усіх відповідальних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Контакти:
Богдан Кученко, еколог ЕПЛ b.kuchenko@epl.org.ua
Надія Пастушенко, волонтер ЕПЛ anikina1415@knu.ua