21 жовтня 2022 р. Кабінет Міністрів України схвалив нову редакцію Порядку проведення громадських слухань щодо проєктів містобудівної документації на місцевому рівні, що раніше був затверджений Постановою від 25 травня 2011 р. № 555. (надалі – Порядок).
Зміни, зокрема, визначають вимоги до: учасників громадських слухань; інформування та фіксування перебігу громадських слухань; розгляду пропозицій громадськості; складення та публікації протоколу; зберігання матеріалів громадських слухань.
На нашу думку, даний документ містить низку нових положень, що підривають ефективність громадської участі, відкривають дорогу зловживанням під час прийняття містобудівної документації на місцевому рівні (Генпланів, ДПТ тощо). Також ЕПЛ з’ясувала, що в ході прийняття нової редакції Порядку не було враховано зауваження та рекомендації уповноважених органів.
Такі висновки підтверджується таким:
У Пояснювальній записці до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555» вказано, що реалізація проєкту постанови не матиме виливу на забезпечення захисту прав та інтересів громадян і держави; екологію та навколишнє природне середовище, обсяг природних ресурсів, рівень забруднення атмосферного повітря, води, земель, зокрема забруднення утвореними відходами, інші суспільні відносини та на інтереси заінтересованих сторін.
Натомість, із тексту постанови вбачається безпосередній негативний вплив на можливість місцевих жителів взяти участь в обговоренні та прийнятті рішень з екологічно важливих питань на місцевому рівні.
Відповідно до висновку Міністерства юстиції України, що доданий до пояснювальної записки до проєкту постанови КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555», текст проєкту постанови не відповідав вимогам нормопроєктувальної техніки, зокрема, в частині назви та тексту деяких положень. У висновку Мін’юсту вказано, що проєкт постанови не відповідає вимогам нормопроєктувальної техніки, зокрема, недотримано вимог щодо узгодженості положень проєкту акта з актами законодавства щодо належної ясності викладу, точності, лаконічності, доступності мови проєкту акта, щодо термінології нормативно-правового акта.
Більшість недоліків в цій частині, на момент прийняття не виправлено.
Під час проведення правової експертизи проєкту постанови було виявлено ризики недотримання процедури підготовки проєкту акта згідно з вимогами Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950, у частині подання погоджень Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства культури та інформаційної політики України.
Таких погоджень так і не було отримано.
За результатами проведення антикорупційної експертизи проєкту постанови, здійсненої Національним агентством з питань запобігання корупції, проєкт постанови містить корупційні фактори та потребує доопрацювання.
Підставами для такого висновку НАЗК стало таке:
А. Поняття «громадськість» обмежує коло осіб, які можуть брати участь у громадських слуханнях, до тих, які зареєстровані на відповідній території, що в цілому створює колізію з іншими нормами проєкту;
Б. Відсутність чітких та зрозумілих механізмів проведення голосування і врахування думки громадськості;
В. Відсутність положень щодо обовʼязку замовника завчасно інформувати громадськість про проведення слухань, процедури перенесення громадських слухань, а також, переліку інформації, яку замовник зобовʼязаний надати у повідомленні про проведення слухань;
Г. Невизначеність випадків для обов’язкового утворення замовником містобудівної документації погоджувальної комісії, а також процедури обрання уповноважених представників громадськості до погоджувальної ради.
НАЗК надало ряд рекомендацій щодо доопрацювання проєкту постанови, серед яких:
– врегулювати у проєкті Порядку права громадськості та інших учасників громадських слухань;
– внести зміни до п. 9 проекту Порядку, передбачивши обовʼязок замовника забезпечити подання пропозицій (зауважень) учасників громадських слухань із дотриманням регламенту та фіксування у протоколі громадських слухань відсутності пропозицій та зауважень учасників громадських слухань;
– виключити з проєкту Порядку категорію «учасників з правом голосу» та визначити чітку процедуру голосування, забезпечивши ухвалення рішень простою більшістю голосів учасників громадських слухань;
– встановити чіткі строки завчасного інформування громадськості про проведення слухань (наприклад, за 5 робочих днів) шляхом розміщення інформації на офіційному вебсайті розробника, сторінці Facebook, а також інших інформаційних ресурсах;
– встановити чіткий перелік інформації, зокрема, дату, час та місце, яку замовник зобов’язаний надати у повідомленні про проведення громадських слухань;
– визначити механізм перенесення громадських слухань на іншу дату, якщо з певних причин проведення запланованого заходу стало неможливим.
Більшість із цих зауважень та рекомендацій у прийнятій постанові не враховано.
Відповідно до висновку Секретаріату КМУ за результатами експертизи даного проєкту, проєкт акта подано з порушенням вимог пункту 5’§ 33 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 18.07.2007 р. №950, щодо обовʼязкового надсилання проєкту акта разом з пояснювальною запискою, порівняльною таблицею (якщо проєктом акта передбачено внесення змін до інших актів Кабінету Міністрів), а також довідкою, передбаченою пунктом 3 § 35 цього Регламенту, урядовому офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції для проведення експертизи на відповідність зобовʼязанням України у сфері європейської інтеграції, у тому числі міжнародно-правовим, та праву Європейського Союзу.
Міністерство економіки України у своєму висновку вказало на те, що не можливо виявити вплив реалізації проєкту постанови на показники економічного і соціального розвитку, оскільки головним розробником не надано відповідних розрахунків, статистичних даних. А також, Мінекономіки було подано ряд зауважень. Зокрема, в частині узгодження тексту проєкту постанови із Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», уточненні переліку документів, що підлягають опублікуванню перед громадським обговоренням, усунення суперечностей в частині складення протоколу громадських слухань, удосконалення системи притягнення до відповідальності за порушення умов порядку.
Деякі із зазначених зауважень так і не було виправлено.
Висновки. Підсумовуючи, варто зазначити, що в ході прийняття Кабінетом Міністрів України нової редакції Порядку проведення громадських слухань щодо проєктів містобудівної документації на місцевому рівні, що раніше був затверджений Постановою від 25 травня 2011 р. № 555 було завдано шкоди громадській участі у прийнятті рішень, створено умови для системних зловживаннь, не було враховано зауваження та рекомендації уповноважених органів. Проєкт цієї постанови не пройшов антикорупційну перевірку, а рекомендації НАЗК, що, до слова, також стосуються проведення громадських слухань та участі громадськості в цілому, не було взято до уваги. Прийняттям проєкту постанови вводиться некоректна дефініція поняття «громадськість». Передбачається, що до складу комісії входитимуть посадові особи органів державної влади, у разі, якщо пропозиції, що підлягатимуть розгляду, стосуються реалізації державних або регіональних інтересів. Прийняття цього акту створює умови для проведення перевірок того, чи поширюється обговорювана містобудівна документація на суб’єкта подання зауважень чи коментарів. Запроваджені таким порядком слухання мали місце під час погодження документів державного планування задовго до запровадження в Україні процедур ОВД та СЕО. Намагаючись оптимізувати погоджувальні процедури для усіх учасників процесу розробки і затвердження містобудівної документації, Закон про СЕО встановив, що громадське обговорення у процесі стратегічної екологічної оцінки проєктів містобудівної документації на місцевому рівні проводиться в порядку, визначеному Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” для громадського обговорення проєктів містобудівної документації на місцевому рівні. На підставі цього положення відповідні зміни на виконання вимог щодо участі громадськості в СЕО були внесені і в постанову 555. Затверджена в жовтні цього року оновлена редакція постанови № 555 знову повертає ці слухання у парадигму «врахування громадських інтересів» та віддаляє від стандартів участі громадськості у процесі прийняття рішень з питань, що стосуються довкілля. Метою перших є знайти компроміс між замовниками містобудівної документації, забудовниками та громадськістю; метою других є надання громадськості можливості донести до компетентного органу будь-які важливі на їхню думку екологічні міркування щодо документа державного планування чи звіту СЕО про екологічні наслідки виконання такого документа державного планування.
На нашу думку, слід констатувати, що від жовтня цього року участь громадськості у процедурі СЕО забезпечується виключно можливістю надавати письмові зауваження і пропозиції лише особами, які зареєстровані на території, на яку поширюється дія документа державного планування. Таке правове регулювання не відповідає Протоколу про СЕО та Директиві 2001/42/ЄС.
Рекомендовані джерела:
Аналіз Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні» /[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://epl.org.ua/wp-content/uploads/2022/11/postanova_analiz1611.pdf?fbclid=IwAR30_aw3W3or18tapB2bxPeV7Ay5d5XcIZz7pCl7pUxHBxYGSR4Zgp3fENc
Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні/[Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/555-2011-п#Text