9 квітня 2015 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони біорізноманіття» № 323-VIIIi, яким внесла зміни у законодавство у сфері поводження із тваринами.
Так, статтю 20 та 25 Закону України “Про захист тварин від жорстокого поводження” доповнено нормами, які забороняють:
- використання ведмедів та вовків на мисливських випробувальних станціях, а також для проведення іспитів, змагань і притравки мисливських собак;
- використання тварин у кориді;
- створення та діяльність пересувних звіринців, пересувних зоопарків та пересувних виставок диких тварин;
- діяльність дельфінаріїв, що не мають природної морської води.
Відповідно до положень Закону України “Про захист тварин від жорстокого поводження”, умови утримання тварин повинні відповідати їхнім біологічним, видовим та індивідуальним особливостям. Умови утримання тварин повинні задовольняти їхні природні потреби в їжі, воді, сні, рухах, контактах із собі подібними, у природній активності та інші потреби. Утримання диких тварин у неволі допускається, якщо створені умови, що відповідають їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям. Забороняється використання в розважальних або комерційних цілях матеріалів, що демонструють жорстоке поводження з тваринами.
Доповнення чинного законодавства у сфері поводження із тваринами вищенаведеними нормами позитивно впливає на дотримання принципу гуманного ставлення до тварин та заборони жорстокості у поводженні з ними.
Так, використання тварин у коридах часто призводить не лише до їхнього поранення та загибелі, але і заподіяння шкоди людям. Окрім того, такі заходи пропагують жорстокість та суперечить принципу гуманного ставлення до тварин, а також не відповідають вже прийнятим вищезгаданим положенням законодавства у сфері захисту тварин. А тому новоприйнята норма цілком відповідає законодавчим положенням України та є логічним доповненням зоозахисних норм права.
Аналогічно позитивним є доповнення про заборону використання ведмедів та вовків на мисливських випробувальних станціях, а також для проведення іспитів, змагань і притравки мисливських собак – популяція вовків та ведмедів на сьогодні є досить низькою, а тому ці дикі тварини потребують особливого ставлення. Використання цих тварин для навчань у мисливстві заподіє їм страждання, що суперечить принципу гуманності. Окрім того, на сьогодні можливим є використання муляжів та інших механізмів для навчання мисливських собак.
Використання тварин у пересувних звіринцях, пересувних зоопарках та пересувних виставках унеможливлює забезпечення їм належних умов утримання, що є порушенням положень чинного законодавства. А тому доцільним є нововведення щодо заборони використання тварин у таких заходах.
На практиці відомими є випадки, коли у дельфінаріях гинули дельфіни, акули та інші представники морського світу, що було пов’язано саме із відсутністю природної морської води. Проте, на нашу думку, оскільки морські ссавці та рибний світ використовується для показів також і в акваріумах, доцільніше було б не обмежувати заборону лише дельфінаріями, а доповнити законодавство нормою, яка б забороняла використовувати у видовищних заходах, зоопарках та інших відповідних заходах ссавців та риб без забезпечення природною морською водою.
Законом України від 9 квітня 2015 року було доповнено новими нормами і Закон України “Про мисливське господарство та полювання”, які передбачають, зокрема, заборону полювання за допомогою капканів, а також заборону здійснювати селекційний відстріл тварин у природних заповідниках та проводити селекційний відстріл тваринii іншим мисливцям у присутності особи, яка має дозвіл на селекційний відстріл. Такі доповнення сприятимуть збереженню диких видів тварин, зокрема тих, що перебувають у заповідних зонах. Окрім того, такі зміни унеможливлять відстріл здорових тварин під виглядом селекційного у природних заповідниках.
Також, 9 квітня 2015 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони тваринного світу» № 322-VIIIiii, яким встановила адміністративну відповідальність за виготовлення, збут, зберігання чи рекламу заборонених знарядь добування (збирання) об’єктів тваринного або рослинного світу, за порушення правил утримання диких тварин у неволі або в напіввільних умовах, за порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного світу. Окрім того, цим Законом було доповнено Закон України “Про захист тварин від жорстокого поводження” нормою, яка забороняє розорювання або в інший спосіб пошкодження, ліквідацію природних місць мешкання диких тварин (нір, барлогів, гнізд тощо).
Таким чином, Законами України від 9 квітня 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони біорізноманіття» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони тваринного світу» було внесено позитивні доповнення у чинне законодавство, що регулює відносини у сфері поводження із тваринами, що позитивно вплине на захист та збереження тварин, на створення максимально наближених до природніх умов існування тваринам, які перебувають у неволі чи напіввільних умовах, а також сприятиме дотриманню принципу гуманного ставлення до тварин. Також, такі новації відповідають і міжнародним зобов’язанням України як сторони Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європіiv та Європейської конвенції про захист домашніх тваринv.
ihttp://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/323-19
ii Селекційний відстріл – вилучення із природних популяцій тварин, які мають певні відхилення у своєму розвитку від здорових тварин, з метою формування здорового, високопродуктивного маточного поголів’я, регулювання вікової та статевої структури популяцій. (http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0413-14 )
iiihttp://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/322-19