Штучні ялинки мають бути якісні. Якщо ви вирішили придбати штучну ялинку, потрібно звернути увагу на наявність сертифікату про те, що вона екологічно безпечна, не містить речовин шкідливих для вашого здоров’я та може бути утилізована. Таку ялинку зручно ставити в громадських місцях. Вона придатна для багаторазового використання. Однак більшість штучних ялинок не мають таких сертифікатів, їхній склад, безпека для здоров’я, виготовлення, вогнетривкість та утилізація залишаються під питанням.
Ялинки в горщиках мають вижити. При пересадженні до горщиків дерева піддаються стресовому стану. Коріння ялини та сосни до 15 років має стрижневу систему і не може вміститися до маленького кімнатного горщика, коріння обрубують. Це значить, що дерево може протриматися як зрізана ялинка ще декілька тижнів, а потім всохнути і осипатися. В квартирі температурний режим відрізняється від температури, за якої дерево зростало в природних умовах, це може призвести до його всихання, або ж до передчасної вегетації та виснаження. Такі деревця не пристосовані для зростання в кімнатних умовах.
Взимку дерева не висаджують у відкритий ґрунт, потрібно буде чекати весни та тепла, але до цього часу ялинка в кімнаті може не дожити. Краще за все купувати ялинки в спеціалізованих розсадниках і перевозити з грудкою землі та висаджувати восени в себе на подвір’ї. Втім все одно варто пам’ятати, що ялинки та сосни важко адаптуються.
На головній площі країни вже міг вирости цілий ліс. В природі ялина має висоту 20-50 метрів та зростає до 150-200 років. В середньому швидкість зростання її дорівнює 10-20 см на рік. Замість того, аби кожного року зрубувати ялинки та привозити їх на головні площі міст, можна було б висадити на них живі дерева – ялини, сосни, доглядати за ними й таким чином вирішити назавжди це питання. Так само можна зробити й в себе на подвір’ях. Ялини та сосни вічнозелені, вони виділяють фітонциди та очищують повітря.
Нераціональна витрата природних ресурсів. За даними Держлісагенства в Україні на площі 5 тис. га створені спеціальні плантації новорічних ялинок, де зростає 18 млн шт. хвойних дерев різних порід у віці від 1 до 10 років. Також щороку в грудні передбачається проведення рубок догляду за лісом в загущених молодняках, де можна вибрати (відсортувати) близько 1 млн шт. новорічних ялинок. Перед новорічними святами вирубують тисячі ялинок. Так, лісгоспи Сумщини вже прозвітували про реалізацію 21 тисячі ялинок. Зрозуміло, що на цьому можна заробити кошти. Однак якщо переводити це в природні ресурси, які витрачаються на те, щоб кожна ялинка могла вирости: вода, поживні речовини з ґрунту, кисень та інші речовини, для природних екосистем вкладання коштів у забезпечення новорічної індустрії не має жодного позитивного ефекту.
Мертве дерево в хаті – це зовсім не українська традиція. Зрубана ялинка вже не пустить корені й не буде рости далі. Вона поступово всихатиме та буде втрачати хвоїнки. Більшість вірувань світу засновані на цінуванні життя та всіх його проявів – від маленької комахи до лісів та гір. Життя є найціннішим й позбавляти його інших живих істот заради гарної традиції та відчуття “запаху Нового року” протирічить раціональним поглядам на світ. Це значить вбивати живе заради розваги.
Для вирощування ялинок на плантаціях використовують пестициди. Чи може це бути небезпечним для довкілля та здоров’я людини? Чи лишаються ці речовини в деревині та можуть виділятися в теплій кімнаті? Це питання потребує вивчення. Воно існує, і його задають не тільки в Україні. Зокрема журналісти видання The Guardian також цікавляться темою екоялинок. (https://www.theguardian.com/environment/2017/dec/10/the-eco-guide-to-christmas-trees)
Новорічні ялинки не утилізуються централізовано. Якщо ви не хочете, щоб ваша ялинка опинилася на сміттєзвалищі, її потрібно відвезти до пункту прийому. В Києві такі пункти організовувало Комунальне об’єднання “Київзеленбуд”. Про їхню роботу на ці свята ще не повідомлялося. Також ялинки приймають деякі зоопарки, де їх об’їдають кози та олені. Але з цими установами потрібно уточнювати цю інформацію. Однак більшість дерев завершують своє життя на смітнику.
Ялинка може бути вирубана незаконним шляхом. Якщо на ялинці відсутня етикетка з серійним номером, який можна перевірити на сайті Держлісагенства або через спеціальний мобільний додаток, вона добута незаконно. За це передбачено накладання штрафу.
Альтернативи – зміна думки та вихід з системи. Запровадження власних традицій.