Проєкт «Нуль відходів – у дії» МБО «Екологія-Право-Людина» реалізовувала упродовж листопада 2019 р. – вересня 2020 р. Ця ініціатива мала на меті дослідити практики застосування принципів «нуль відходів» львівськими бізнесовими закладами, що працюють у сфері харчування, гостинності та торгівлі, голосно заявити про такі практики й таким чином надихнути інших підприємців на зрушення у поводженні з відходами.
На наш погляд, ініціативи щодо зменшення відходів (концепція «Нуль відходів») мають йти також «знизу» – від свідомих людей та відповідальних власників бізнесу. Саме тому ЕПЛ виступила ініціатором конкурсу для підприємців Львова про найкраще застосування екологічних практик серед бізнесових структур у м. Львові.
Обсяги проблеми, до слова, ми дослідили на першому етапі проєкту. Не є секретом, що Львівщина потерпає від надмірної кількості відходів. Але в абсолютних цифрах регіон справді потребує участі всіх зацікавлених сторін до потреби мінімізації утворення відходів
Спільно з іншими партнерами проєкту ми надавали консультаційну підтримку підприємцям, які прагнули оптимізувати власне управління відходами. З цією метою проводилися «сміттєві аудити». На першому етапі реалізації проєкту ми провели цикл освітніх заходів, щоб зацікавити цільові групи ідеями «нуль відходів».
Ми активно комунікували з владою й шукали спільні точки дотику. «Те, що ми зробили у Львові, я вважаю, це – унікальне партнерство, під час якого кожна сторона виконувала свою роль і в результати ми можемо мати замкнутий цикл управління відходами», – говорить Ганна Хомечко, керівник проектів і програм МБО «Екологія-Право-Людина».
Завдяки активній співпраці між неурядовими організаціями, органами місцевої влади, та бізнесовими структурами нам вдалося:
Придбати подрібнювач для зелених відходів й передати його в один з парків міста;
Закупити контейнери для роздільного збору скляних відходів;
Виготовити й встановити у різних локаціях міста дерев’яні компостери для органічних відходів;
Провести конкурс кейсів для екосвідомих бізнесів й визначити переможців у різних номінаціях.
Підготувати путівник для гостей та мешканців міста закладами Львова, де шанують принципи «Нуль відходів»…
Крім того ми не втомлювалися проводити просвітню інформаційну кампанію, розповідаючи бізнесу та громадянам про принади принципів «нуль відходів», одними з перших підняли тему медичних відходів на початку карантину.
«Реалізація проєкту «Модель «нуль відходів» в дії» стала прекрасним прикладом плідної співпраці органів влади з громадськістю на шляху до зменшення кількості побутових відходів. Також, це ще один крок до підвищення екологічної свідомості та культури громадян», – відзначив заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко.
Дякуємо всім, хто був поруч з нами й різними діями, ідеями надавав сприяння реалізації проєкту.
Особливо хотілося б відзначити львівський бізнес, який розуміє важливість переходу до принципів «нуль відходів» й демонструє відповідальність, а також назагал готовий переймати прогресивні практики: чи це стосується облаштування внутрішнього дизайну закладів з перероблених речей, чи сортування відходів на кілька фракцій, чи відмова від пластику та поліетилену, надання споживачам (покупцям) альтернативи.
Проєкт реалізовували Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» спільно з Львівською торгово-промисловою палатою, ТОВ «ГрінЕра», ЛКП «Зелене місто», Департаментом екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації, ГО «Нуль відходів Львів». Ініціатива підтримується в рамках спільного проєкту Уряду Швеції та ПРООН в Україні «Посилене партнерство для сталого розвитку», що реалізовується за фінансової підтримки Уряду Швеції.