Цей огляд охоплює період з 15 жовтня до 30 листопада, і значною мірою тут зібрані факти про наміри знищення росіянами об’єктів української цивільної інфраструктури.
18 жовтня. Безпосередня шкода, нанесена клімату війною рф проти України, оцінюється в щонайменше 31 млн. тон викидів парникових газів. Про це міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець заявив у коментарі для The Washington Post.
29 жовтня. Бузький лиман у межах міста Миколаєва вкрився густою жирною піною, а вздовж берега гинуть птахи. Про це повідомили місцеві медіа. Вода в лимані жирна, випромінює вкрай неприємний запах.
31 жовтня. Повідомляється, що внаслідок зупинки енергоблоків станції тепла вода не потрапляє у ставок-охолоджувач ЗАЕС, у результаті чого температура води впала до близько +13 градусів. Це призвело до масового вмирання риби у ставку. Крім того, як повідомив «Енергоатом», через мінування периметру навколо АЕС, протягом останніх трьох місяців було зафіксовано не менше 30-ти підривів собак, лисиць та диких кабанів на закладених мінах.
2 листопада. Міндовкілля затвердило Методику визначення шкоди та збитків, заподіяних лісовому фонду внаслідок збройної агресії рф. За нею визначатимуть шкоду, завдану земельним ділянкам лісогосподарського призначення, захисним насадженням лінійного типу, лісовим розсадникам, лісовим культурам та мисливським угіддям.
4 листопада. Російські агресори провокують екологічну катастрофу на Херсонщині, підриваючи плавзасоби та судна. Такі дані навів голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич. «Ці території охороняються Рамсарською конвенцією про водно-болотні угіддя, які мають міжнародне значення головним чином як середовища існування водоплавних птахів. Тому ця екологічна катастрофа може мати й міжнародні наслідки», – відзначив він. Крім того, як повідомив спікер оперативного командування “Південь” Владислав Назаров, “тонни пального, що витікають з пошкоджених суден, зараз прямують за течією в дельту Дніпра, в бік заповідної зони Національного природного парку “Нижньодніпровський”.
6 листопада. Від початку повномасштабної війни Російська Федерація завдала довкіллю України збитків на суму понад 1,35 трильйона гривень. 20% природоохоронних територій України потерпають від війни, також через бойові дії постраждали 3 млн га лісів, 8 заповідників та 10 національних природних парків перебувають в російській окупації. Про це повідомляють Рахункова палата та WWF-Україна.
11 листопада. Російські війська під час відходу з Херсона підірвали об’єкт обленерго та водоканал. У зв’язку з чим місто залишилося без світла та води. Про це заявив депутат Херсонської міськради Юрій Стельмашенко.
12 листопада. З’явилася інформація про підрив росіянами автомобільного мосту на Каховській ГЕС. Наразі даних про завдану шкоду довкіллю та обсяги руйнувань немає.
15 листопада. Обстріл енергетичних об’єктів. Як повідомив Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі, дві українських атомних електростанції – Хмельницька (ХАЕС) і Рівненська (РАЕС) – постраждали від масованого обстрілу росіян.
22 листопада. Голова “Укренерго” Володимир Кудрицький повідомив, що після ракетних атак на українську енергетичну систему в Україні практично не залишилося неушкоджених великих теплових і гідроелектростанцій, а також вузлових підстанцій “Укренерго”.
23 листопада. Масований обстріл, запуски ракет та дронів на об’єкти критичної інфраструктури України. Крім усього іншого знизилася частота в енергосистемі. Через пошкодження енергетичної інфраструктури відбулось спрацювання аварійного захисту на Рівненській, Південноукраїнській та Хмельницькій АЕС. Усі енергоблоки цих станцій були автоматично відключені від електромережі. Тимчасово окупована Запорізька АЕС, яка не працює з вересня цього року, перейшла в режим повного блекауту із запуском всіх дизель-генераторів.
29 листопада. Як інформує ДСНС, з початку широкомасштабного військового вторгнення російської федерації на території України знешкоджено 293 тис. 074 вибухонебезпечних предмети та 2 тис. 845 кг вибухової речовини, у тому числі 2 тис. 154 авіаційні бомби. Обстежено територію площею близько 75 тис. 670 гектарів. Найчастіше піротехнічні підрозділи працювали: в Харківській області 12 тис. 472 раза, Київщині – 6 тис. 945, Чернігівщині – 4 тис. 236, Донеччині – 2 тис. 850, Миколаївщині – 2 тис. 049, Сумщині – 1 тис. 576, Черкащині – 1 тис. 071. Підрозділи служби з початку війни здійснили 69409 виїздів на ліквідацію наслідків обстрілів, ліквідовано 13271 пожежу.
Огляд підготовлено в рамках проєкту “Активізація екологічного фронту: разом до перемоги”.
Попередні огляди: #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9, #10, #11.