1 квітня 2014 року Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні1, метою якої є визначення засад та напрямів реформування чинної системи територіальних органів державної влади та органів місцевого самоврядування для створення і підтримки повноцінного життєвого середовища для громадян, надання високоякісних та доступних публічних послуг, становлення інститутів прямого народовладдя, задоволення інтересів громадян в усіх сферах життєдіяльності на відповідній території, узгодження інтересів держави та територіальних громад.
На виконання Концепції в частині децентралізації планується внести зміни у Конституцію Україну, проект яких уже попередньо схвалений Постановою Верховної Ради України2. Зміни в Конституцію передбачають:
- створення нової системи адміністративно-територіального устрою України: громади (базовий рівень), райони, регіони;
- ліквідацію місцевих державних адміністрацій із передачею їх повноважень ораганам місцевого самоврядування;
- створення виконавчих комітетів у районних та обласних радах;
- створення інституту префектів;
- наділення префекта функцією державного нагляду за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України та якістю надання населенню публічних послуг, а також правом зупиняти дію актів органів місцевого самоврядування; 3
- наділення Президента правом зупиняти дію актів органів місцевого самоврядування та зупиняти дію їхніх повноважень.4
Процедура попереднього схвалення змін до Конституції вимагає схвалення законопроекту половиною від конституційного складу ВРУ. Законопроект по децентралізації попередньо схвалило 288 народних депутатів, із необхідних 226. Для остаточного прийняття змін необхідно 300 голосів народних обранців.
На виконання Концепції після прийняття змін до Конституції у 2016 році планується внести зміни у понад півтисячі чинних нормативно-правових актів, та прийняти нові, зокрема Закон України «Про префекта».
Як торкнеться децентралізація організації державного управління у сфері охорони довкілля?
Згідно Концепції доступність та належна якість публічних послуг забезпечується шляхом оптимального розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади на різних рівнях адміністративно-територіального устрою за принципами субсидіарності та децентралізації.
Основними повноваженнями органів місцевого самоврядування базового рівня будуть, зокрема, забезпечення планування розвитку території громади, вирішення питань забудови території (відведення земельних ділянок, надання дозволів на будівництво, прийняття в експлуатацію будівель), благоустрою території.
Структурні підрозділи територіальних органів центральних органів виконавчої влади на базовому рівні надаватимуть, зокрема, послуги з санітарно-епідеміологічного захисту.
Основними повноваженнями органів місцевого самоврядування обласного рівня будуть, зокрема, забезпечення регіонального розвитку, охорони навколишнього природного середовища, розвитку обласної інфраструктури, насамперед обласних автомобільних доріг.
На рівні інституцій це означає, що повноваження у сфері охорони довкілля, якими були наділені відповідні департаменти обласних державних адміністрацій (в тому числі функції із видачі документів дозвільного характеру), будуть передані новоствореним виконкомам обласних рад. Міністерство екології і природних ресурсів відтак не матиме ні територіальних підрозділів, ні профільних департаментів у держадміністраціях.
Ситуація із долею Державної екологічної інспекції іще до кінця не зрозуміла. За повідомленням гарячої лінії ДЕІ, на сьогодні Концепція реформування ДЕІ в світлі децентралізації знаходиться на стадії розробки та погодження, і відтак поки іще не є відкритою для вивчення та обговорення громадськістю.
Варто відзначити, що Концепція із децентралізації визнає, що для оптимального розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади на різних рівнях адміністративно-територіального устрою необхідно, окрім іншого, забезпечити удосконалення системи залучення громадськості до розроблення управлінських рішень і контролю за їх реалізацією. Із цією метою, планується рухатися у напрямку максимального залучення населення до прийняття управлінських рішень з питань місцевого значення та сприяння розвитку форм прямого народовладдя;запровадження ефективних механізмів участі громадськості у виробленні органами місцевого самоврядування важливих управлінських рішень, зокрема з питань визначення стратегії розвитку територіальної громади, затвердження статутів територіальних громад, проектів містобудівної документації (генеральних планів розвитку міст, селищ, сіл тощо)5;надання загальним зборам громадян за місцем проживання згідно із законом та відповідно до статуту територіальної громади права ініціювати позачергове звітування посадових осіб місцевого самоврядування перед територіальною громадою, а також установлення обов’язку для органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб обґрунтовувати власні рішення про врахування або неврахування рішень загальних зборів громади;утворення при органах місцевого самоврядування консультативно-дорадчих органів для проведення консультацій з громадськістю, сприяння проведенню громадської експертизи проектів рішень та прийнятих рішень органів місцевого самоврядування;забезпечення права територіальних громад на місцевий референдум.
Кілька слів про префекта. Державну владу на місцях здійснюватимуть префекти. За офіційною інформацією Мінрегіон, органу відповідального за проведення реформи місцевого самовлядувння, префекти призначатимуться і звільнятимуться Президентом за поданням КМУ і діятимуть у кожному районі та регіоні. Разом з тим, префек не залежатиме від зміни Президента чи Уряду, а його строк повноважень обмежуватиметься трьома роками із наступною обовязковою ротацією. За допомогою Секретаріату префект, координуватиме діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади та здійснюватиме нагляд за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування та територіальними органами центральних органів виконавчої влади, в тому числі у сфері охорони довкілля.
За інформацією про подальші дослідження командою ЕПЛ реформ місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, зокрема у сфері охорони навколишнього природного середовища, слідкуйте на нашому сайті http://epl.org.ua.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Алексєєва Єлизавета, провідний юрисконсульт,
керівник інформаційно-аналітичного відділу ЕПЛ
Куць Наталія, юрисконсульт ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; natalia.kuts1@gmail.com,
тел.: (032) 225 – 76 – 82
1 http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/333-2014-р
2 http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/656-19
3 У разі виявлення невідповідності акта органу місцевого самоврядування Конституції чи законам України, префект матиме право зупинити його дію з одночасним зверненням до суду.
4 У разі виявлення невідповідності акта органу місцевого самоврядування Конституції України, чи якщо останнє створюватиме загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності чи загрозу національній безпеці, Президент матиме право зупинити дію відповідного рішення з одночасним зверненням до Конституційного Суду України. У цьому разі Президент зупиняє повноваження голови громади, складу ради громади, районної, обласної ради та призначає тимчасового державного уповноваженого. Тимчасовий державний уповноважений спрямовує та організовує діяльність відповідних виконавчих органів місцевого самоврядування громади, виконавчого комітету районної, обласної ради.
5 тут цікаво відзначити, що участь громадськості у прийнятті рішень щодо окремих проектів, гарантована Україною своїм громадянам шляхом ратифікації іще у 1997 році Оргуської конвенції, не згадується.