Основні тези записки Генерального секретаря
на тему «Просування та захист прав людини в контексті зміни клімату» від 26 липня 2022 року1
26 липня 2022 року Генеральним секретарем було передано Генеральній Асамблеї доповідь Спеціального доповідача з питань просування та захисту прав людини в контексті зміни клімату Яна Фрая. Питання зміни клімату та захисту прав людини давно постають досить гостро на міжнародній арені.
У своїй доповіді Ян Фрай головно наголошував на наступному.
Через зміну клімату в усьому світі права людей порушуються, зокрема, включно із порушенням права на життя, здоров’я, їжу, розвиток, самовизначення, воду та санітарію, роботу, достатні житлові умови та свободу від насильства, сексуальної експлуатації, торгівлі людьми та рабства.
Зміна клімату, що зумовлена діяльністю людини, є найбільшою, найпоширенішою загрозою для довкілля та суспільства, яку коли-небудь зазнавав світ. Право людини на чисте, здорове та стале довкілля було схвалено Радою з прав людини у її резолюції 48/13. Потрібні термінові дії для вирішення проблеми зміни клімату.
Спеціальний доповідач виклав і ряд рекомендацій щодо подолання вказаної проблеми. Серед таких:
Врахування рекомендацій поданих ним ще у 2019 році.
Провести форум високого рівня на тему зобов’язань щодо зменшення наслідків у рамках конференції «Саміт майбутнього», метою форуму має бути виконання зобов’язань щодо скорочення глобальних викидів щонайменше на 55 відсотків до 2030 року.
Рекомендувати скасування Договору до Енергетичної Хартії.
Створити зобов’язуючий механізм розкриття фінансової інформації щодо викопного палива.
Заснувати міжнародний трибунал з прав людини для притягнення до відповідальності урядів, бізнесу та фінансових установ за їхні поточні інвестиції у викопне паливо та вуглецевмісні галузі, з урахуванням наслідків для прав людини, які спричиняють такі інвестиції.
Ухвалити резолюцію про заборону будь-якого подальшого розвитку видобутку викопного палива.
Важливо звернути увагу на те, що серед іншого, Спеціальний доповідач рекомендував Міжнародному кримінальному суду включив екоцид до системи кримінальної відповідальності.
Стосовно збитків Спеціальний доповідач рекомендує Генеральній Асамблеї:
Погодитися на створення механізму відшкодування збитків.
Погодитися створити консультативну групу фінансових експертів для визначення умов та правил функціонування механізму збитків збитків та шкоди;
Діяльність вказаної групи має базуватися на принципі «забруднювач платить».
Фінансування групи повинне надходити з інноваційних джерел і мати достатні обсяги, щоб задовольнити поточні та майбутні потреби щодо витрат і збитків.
Створити механізм зменшення державного боргу на справедливій основі як засіб досягнення кліматичної справедливості.
Створити належний механізм відшкодування та розгляду скарг.
Встановити міжнародний правовий захист для внутрішньо переміщених осіб і переміщених через міжнародні кордони внаслідок зміни клімату.
Вивчити правові можливості закриття податкових прогалин як засобу вивільнення надходжень за збитки.
Спеціальний доповідач рекомендує доручити Комісії міжнародного права протягом двох років розробити міжнародну правову процедуру для надання повного та ефективного захисту захисникам прав людини з питань навколишнього середовища та корінного населення, в тому числі шляхом створення міжнародного трибуналу для переслідування винних у насильстві та вбивствах захисників прав людини та захисників прав людини корінного населення. На цю ж комісію рекомендовано покласти зобовʼязання включити у визначення екоциду незаконні дії проти захисників прав людини, які захищають довкілля та корінне населення.
Генеральній Асамблеї рекомендовано заохочувати всі держави-члени включити представників молоді до національних парламентів, щоб висвітлити проблеми зміни клімату.
Зміна клімату була і залишається нагальною проблемою для усього людства, а отже, просто необхідним є вжиття рішучих заходів задля вирішення цього питання. Сподіваємось на врахування рекомендацій Спеціального доповідача з питань просування та захисту прав людини в контексті зміни клімату Яна Фрая та втілення їх на практиці у найкоротші строки.