23 січня 2017 року Крістіан Фрііс Бах – Виконавчий секретар Європейської економічної комісії ООН звернувся до Міністра закордонних справ України пана Клімкіна із листом щодо висновків Комітету з дотримання Оргуської конвенції з виконання Україною рішення V-9m Наради Сторін щодо України (2014, Маастріхт, Нідерланди).
Комітет з дотримання нещодавно розглянув надісланий урядом України текст Закону України “Про оцінку впливу на довкілля”, прийнятий парламентом 4 жовтня 2016 року. По кожному пункту рішення V-9m Наради Сторін конвенції щодо України Комітет оцінив відповідні положення закону та дійшов висновків про їх достатність для повного виконання усіх вимог рішення щодо України. Нагадаємо, що іще у 2005 році Нарада Сторін винесла перше рішення щодо порушення Україною своїх конвенційний зобов’язань в частині участі громадськості, які після цього приймалися на кожній наступній Нараді. Вже понад 10 років Україна залишається порушницею Конвенції, і зараз вперше, оцінивши нормативний акт, надісланий урядом – Закон України “Про оцінку впливу на довкілля” – Комітет дійшов висновку про його достатність для виконання рішення по справі, ініційованій громадськістю у далекому 2004 році.
Разом з тим, Комітет звернув увагу, що у зв’язку із накладенням Президентом України вето на цей закон, рішення щодо України не можна вважати виконаним. Так близько до виконання рішення Україна не була іще ніколи, по суті лише підпис Президента відділяє державу від довгоочікуваного результату.
В світлі наступної сесії Наради Сторін, що відбудеться у Чорногорії у вересні 2017 року, Комітеті з дотримання Оргуської конвенції попередив уряд України про останній шанс виправити ситуацію. Закон України “Про оцінку впливу на довкілля” або інший аналогічний за змістом (в контексті вимог рішення V-9m) законодавчий акт має бути прийнятий до 20 лютого 2017 року. Інакше, Комітет з дотримання у своєму проекті рішення щодо України до наступної Наради Сторін буде змушений рекомендувати Сторонам Конвенції прийняти рішення про позбавлення України прав і привілеїв за конвенцією. Прикро відзначити, що таке жорстке рішення в історії конвенції не приймалося жодного разу щодо будь-якої із Сторін, і Україна зараз має усі шанси стати володаркою цієї “антипремії”. Крім того, у зв’язку із незапровадженням в Україні інституту оцінки впливу на довкілля на державу чекає і низка неприємних наслідків і в рамках угоди про асоціацію Україна- ЄС.
МБО “Екологія-Право-Людина” закликає високопосадовців звернути пильну увагу на текст висновків Комітету, адже зауваження Президента України, які стали підґрунтям для накладення на закон вето, стосувалися, в тому числі, процедур участі громадськості, тим не менше найкомпетентнішим органом у цій сфері – Комітетом – ці положення були визнані достатніми для запровадження в Україні чітких і прозорих процедур для ефективної участі громадськості. Із повним текстом висновків Комітету щодо прогресу в виконанні рішення V-9m щодо України можна ознайомитися тут
МБО “Екологія-Право-Людина” звертається до парламентарів, адміністрації Президента України та особисто до Петра Олексійовича із закликом невідкладно розглянути, прийняти і підписати Закон України “Про оцінку впливу на довкілля”, чим зберегти обличчя держави і в світлі Оргуської конвенції, і угоди про Асоціацію Україна-ЄС.