ЕПЛ вже писала, як активна участь в ОВД громадськості та відповідальна позиція Закарпатської ОДА допомогли зупинити проєкти із будівництва 2-х малих ГЕС на витоках Білої Тиси.
А на днях, Міндовкілля призначило додаткові ОВД щодо видобутку торфу на родовищах «Озеряни» (у Житомирській області) і «Старники» (на Рівненщині), зробивши цим своєрідний «подарунок» природі до Дня водно-болотних угідь.
Незважаючи на те, що торфовища (або торфові болота) вкривають всього 3% площі суші, вони відіграють дуже вагому екологічну роль. Так, в них акумульовано 42% всього ґрунтового вуглецю – 550 млрд т, що вдвічі перевищує депонування вуглецю у всіх лісах світу. Крім цього, болота накопичують величезні обсяги води і регулюють водний режим цілий регіонів (наприклад, Полісся), а також є осередками великого біорізноманіття: 40% усіх світових видів проживають, або розмножуються на водно-болотних угіддях, і значна їх частка – саме на торфовищах, зокрема багато унікальних і ендемічних видів.
Проте, в наш час торфовища стрімко деградують – 15% всіх торфових боліт у світі вже було осушено, а в Україні ця частка перевищує 50%. Однією із причин втрати торфовищ є їх використання для видобутку торфу. Згідно Закону «Про оцінку впливу на довкілля», така діяльність має проходити ОВД і це дає гарні шанси громадськості вплинути на збереження цінних боліт від варварського знищення.
Раніше ЕПЛ писала переважно про негативні приклади у проведенні ОВД видобутку торфу. Але зараз Міндовкілля своїми діями підтвердило, що оцінка впливу на довкілля – це реально ефективний інструмент збереження природи, який важливо вміти використовувати!
1. Для прикладу, на Озерянському родовищі ТОВ «СОТА» планує видобувати понад 5,3 млн т торфу на площі понад 1565 га, біля третини якої займають непорушені в минулому природні території. Однак, якість підготовки звіту з ОВД цього проєкту є дуже неякісною. Підприємство вказує, що провело польові дослідження видів рослинного і тваринного світу, однак жодних даних цих досліджень не було наведено, як і посилання на матеріали досліджень.
Територія торфового родовища «Озеряни» (червона лінія) та природні ділянки в її межах (штриховка). Решта території, хоч і була порушена під час видобутку торфу в минулому, місцями вже почала повторно заболочуватись.
Це свідчить, що насправді жодних досліджень стану території планованої діяльності не було проведено, зокрема взагалі не було оцінено вплив осушення торфовища на гідрологічний режим прилеглих територій та на клімат. А, наприклад, характеристика рослинного покриву надана у цьому звіті за дослідженнями 1957, тобто давно є застарілою.
У звіті зустрічаються численні неточності та маніпуляції, наприклад фраза «серед чисельних діючих кар’єрів з видобування корисних копалин не встановлено жодного випадку негативного впливу на тваринний світ», що відверто суперечить здоровому глузду.
2. На ділянці «Майдан» родовища «Старники» планується видобуток 2,73 млн т торфу на площі понад 390 га, зокрема в межах сучасного лісового фонду. Однак, польових досліджень цієї території при підготовці звіту з ОВД теж не було проведено. У звіті наводиться суперечлива інформація, що торфовище осушене, і що його ще потрібно осушити. Також не оцінено вплив торфовидобутку на біорізноманіття, гідрорежим території, стан прилеглих річок та клімат.
До обох звітів з ОВД було подано аргументовані зауваження громадськості, зокрема по родовищу «Озеряни» – від експерта ЕПЛ. І, разом із принциповою позицією Департаменту екологічної оцінки та контролю Міндовкілля, це стало одним із ключових факторів призначення додаткових процедур ОВД по згаданих проєктах.
ЕПЛ вітає позицію Міндовкілля щодо ОВД видобутку торфу та сподівається, що і надалі неякісні звіти з ОВД шкідливих для природи проєктів, будуть отримувати вимоги по додаткових ОВД, або навіть відмови у видачі висновків з ОВД.
Контакти:
Богдан Кученко, еколог ЕПЛ
(096) 417-38-85