2 грудня 2024 року представники МБО “Екологія-Право-Людина” розпочали візит до Гааги (Нідерланди) – глобального центру правосуддя. Цей візит присвячений, серед іншого питанням екоциду, відшкодування шкоди завданої українському довкіллю російською агресією та забезпечення довкіллєвої справедливості для України.
Одними із цілей візиту візиту є привернення міжнародної уваги до проблеми екоциду, спричиненого агресією Росії проти України, напрацювання ефективних механізмів для відшкодування шкоди, завданої унікальному українському довкіллю, внаслідок російської агресії проти України, залучення міжнародних експертів до роботи в межах процесів притягнення винуватців у нищенні довкілля до відповідальності.
У межах запланованих заходів представники ЕПЛ проведуть зустрічі з міжнародними експертами та правниками. Особлива увага приділятиметься просуванню ідеї визнання екоциду міжнародним злочином та розробці юридичних інструментів для захисту довкілля в умовах війни.
Перший день візиту розпочався з робочої дискусії із Воутером Дж. Вінінгом, головою та співзасновником Інституту екологічної безпеки (IES), відомим фахівцем у сфері охорони природи. Пан Воутер Вінінг має багаторічний досвід роботи у міжнародних екологічних ініціативах, зокрема в Міжнародному союзі охорони природи (IUCN) та проєкті Guiana Shield Initiative.
Під час зустрічі представники команди ЕПЛ обговорили питання перспектив та труднощів забезпечення міжнародної кримінальної відповідальності за руйнування довкілля в умовах війни та за мирних обставин. Пан Вінінг поділився своїм баченням перспектив застосування Римського статуту Міжнародного кримінального суду (надалі – Римський статут) у справах, що стосуватимуться довкіллєвої шкоди; порогу доказування у випадках його застосування; інституційної спроможності Прокурора МКС та МКС загалом у справах, що стосуються довкілля.
Особливу увагу було приділено темі екоциду як злочину, який потребує визнання на глобальному рівні. Представники ЕПЛ і пан Вінінг обговорили потенційні шляхи адвокації цього питання в рамках міжнародних правових і політичних інституцій.
Крім того, 2 грудня 2024 року в Міжнародному суді ООН у Гаазі розпочалися публічні слухання щодо консультативного висновку з питань зобов’язань держав у контексті зміни клімату. Ці слухання триватимуть до 13 грудня 2024 року. До розгляду залучено представників держав, міжнародних організацій та громадських організацій, які будуть представляти свої позиції з питань відповідальності за кліматичну кризу.
Питання, порушені на слуханнях, охоплюють правові аспекти відповідальності держав за вплив на клімат, визначення зобов’язань держав у контексті боротьби зі зміною клімату. В ході розгляду має бути звернено увагу і на принцип попередження значної шкоди довкіллю та обов’язків держав щодо збереження морського середовища.
Серед учасників слухань є Європейський Союз, Африканський Союз, Міжнародний союз охорони природи, Альянс малих острівних держав та інші ключові гравці в міжнародному екологічному праві. Ця справа ініційована за запитом Генеральної Асамблеї ООН, ухваленим 29 березня 2023 року у резолюції A/RES/77/276. Серед поданих матеріалів: 91 письмова заява та 63 коментарі від держав та організацій. Питання, порушені в суді, стосуються ключових міжнародних договорів, таких як: Паризька угода, Рамкова конвенція ООН зі зміни клімату, Конвенція ООН з морського права, Загальна декларація прав людини.
Міжнародний суд ООН дозволив зробити письмові матеріали доступними для громадськості після відкриття усних слухань, що сприяє прозорості цього історичного процесу. Із текстом опублікованих МС ООН матеріалів та графіком слухань можна ознайомитись за посиланнями: http://surl.li/epvedr, http://surl.li/igmjyh.
Ця справа є важливим кроком до розширення правової основи для забезпечення кліматичної справедливості на глобальному рівні.
Представники ЕПЛ продовжать свій візит до Гааги і впродовж наступних кількох днів та надалі слідкуватимуть, зокрема, за подіями в рамках слухань у Міжнародному суді ООН. Організація планує брати активну участь у подальших обговореннях і сприяти розвитку міжнародних ініціатив, спрямованих на захист довкілля та забезпечення справедливості для України.