Із 18 грудня 2017 року із набранням чинності Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2059-19 в Україні діє європейська модель оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, яка була запроваджена на виконання євроінтеграційних зобов’язань держави та під невпинним тиском екологічної громадськості.
Які ж результати першого тижня?
Реєстр ОВД
Як цього вимагає Закон України “Про оцінку впливу на довкілля”, із 18 грудня 2017 року в Україні функціонує Єдиний реєстр із оцінки впливу на довкілля (надалі – Реєстр). Цей Реєстр є автоматизованою інформаційною системою збору, оброблення, розгляду, накопичення, систематизації, зберігання та надання доступу до інформації і документів з оцінки впливу на довкілля. Потрапити на веб-сайт Реєстру – зовнішньої сторони Реєстру – можна за таким посиланням http://eia.menr.gov.ua
Разом з тим, вийти на це посилання можливо лише через новину Міністерства про запуск Реєстру. Сподіваємося, ця тимчасова незручність буде виправлена найближчим часом і повноцінний “банер” переходу на веб-сайт Реєстру буде красуватися на головній сторінці офіційного веб-сайту Мінприроди. Це ж стосується і відповідних підрозділів облдержадміністрацій. Адже через рік, два, п’ять шукати перехід на офіційний ресурс у архіві новин дуже незручно.
Увійшовши до Реєстру, розділу Єдиний реєстр, видно, що станом на 25 грудня 2017 року жоден суб’єкт господарювання іще не наважився подати жодного повідомлення про провадження планованої діяльності. Повідомлення та усі інші документи у процедурі ОВД будуть з’являтися саме у цьому розділі сайту. Хочемо усіх заспокоїти, що відсутність на сьогодні будь-якої інформації у цьому розділі зумовлена не проблемами у роботі Реєстру, а саме тим, що ніхто іще не розпочав процедури ОВД.
Підзаконні нормативно-правові акти
На офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України вже розміщені прийняті 13 грудня три постанови, якими затверджено мінімальний пакет підзаконних нормативно-правових актів у сфері ОВД. З ними можна ознайомитися за такими посиланнями:
Постанова від 13.12.2017 № 989
Про затвердження Порядку проведення громадських слухань у процесі оцінки впливу на довкілля
Постанова від 13.12.2017 № 1010
Постанова від 13.12.2017 № 1026
Інші підзаконні нормативно-правові акти
Окрім перелічених вище, закон вимагає прийняття низки підзаконних актів на рівні Мінприроди. Це, зокрема, положення про експертну комісію з оцінки впливу на довкілля, кваліфікаційні вимоги до експертів та порядок ведення реєстру експертів з оцінки впливу на довкілля. Сподіваємося, що ці документи будуть найближчим часом опубліковані з метою громадського обговорення і оперативно прийняті.
Консультативна допомога
МБО “Екологія-Право-Людина” нагадує, що ми постійно надаємо юридичні консультації з питань процедур ОВД для громадян, природоохоронних інститутів громадянського суспільства та органам влади. Питання надання консультативної представникам бізнес-середовища вирішуються в індивідуальному порядку.
Команда ЕПЛ