Село Конюшки ощасливив місцевий підприємець – відкрив цех з переробки курятини. Проте окрім обіцяних надходжень до бюджету сільської ради, жителі села почали отримувати додаткові “бонуси” від такого бізнесу – купи тваринницьких відходів в полях, на дорозі, в лісосмугах: пір’я, тельбухи та інші відходи м’ясопереробки.
Деякі купи лежать просто неба, деякі захоронюються в заздалегідь викопаних ямах.
Місцеві жителі викликали поліцію, журналістів, оскільки є побоювання, що таких знахідок побільшає, а в теплішу погоду сморід буде поширюватися до межі села. https://suspilne.media/30929-pira-ta-telbuhi-na-prikarpatti-v-urocisi-vikinuli-vidhodi-ptahovirobnictva/.
Прикметно, що забруднює довкілля, грунти, ліси та воду не чужий бізнесмен, а житель цього ж села, який є засновником ТОВ «НІЛЕНА» (код ЄДРПОУ 22197345, адреса: 77036, Івано-Франківська обл., Рогатинський район, село Конюшки. https://youcontrol.com.ua/catalog/company_details/22197345/) – Гурак Дмитро.
Такі його вчинки свідчать про відсутність системи поводження із своїми виробничими відходами, а також про відсутність мінімальної екологічної свідомості та соціальної відповідальності, адже забруднені відходами грунти та води несуть ризики для здоров’я жителів села, ймовірно і родичів чи сусідів такого бізнесмена.
Рівчак біля території заводу самого підприємства заповнений водою кровоподібного характеру, що свідчить про змивання з території підприємства залишків переробки курятини.
Юристи ЕПЛ підготували жителям скарги до ДЕІ та Держпродспоживслужби для перевірки діяльності ТОВ «Нілена» та усунення скотомогильників.
Для довідки:
Поводження із продуктами тваринного походження, не призначених для споживання людиною (відходи м’ясопереробки, до прикладу) врегульовано Законом України від 19.10.2016 року «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною”. Згідно статті 13 цього закону, до категорії ІІІ віднесено такі відходи, що утворюються на птахо-м’ясопереробному підприємстві:
– побічні продукти тваринного походження з інкубатора, яйця, яйцепродукти, у тому числі пір’я, голови, лапи, яєчна шкаралупа, забиті курчата, що походять від птиці, в якої не виявлено ознак захворювання інфекційними хворобами, що можуть передаватися людині або тварині;
– кров, плацента, шерсть, пір’я, щетина, роги, копита, отримані від живих тварин, які не виявляли ознак захворювання, що передається людині або тварині.
Продукти тваринного походження, що належать до категорії III, повинні бути використані, оброблені або перероблені одним або кількома з таких способів:
1) оброблені шляхом стерилізації під тиском або іншими рівноцінними методами і використані для виробництва кормів тваринного походження;
2) перероблені на органічні добрива, компостовані або перетворені на біогаз;
3) оброблені шляхом стерилізації під тиском або іншими рівноцінними методами та використані для фармацевтичного, хірургічного, промислового або сільськогосподарського виробництва;
4) перероблені відповідно до технологій, необхідних для виробництва продукції.
Продукти оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження, що належать до категорій II і III, на потужностях (об’єктах), зареєстрованих в установленому порядку, можуть бути розміщені на ринку чи утилізовані відповідно до законодавства. Утилізація побічних продуктів тваринного походження – використання побічних продуктів тваринного походження як матеріальних ресурсів до або після здійснення оброблення, переробки, а також спалення з отриманням теплової енергії, пари, гарячої води тощо.
Отож побічні продукти тваринного походження, за можливості, повинні бути оброблені чи перероблені (чи використані), або ж утилізовані (в основному спалювання).
На сьогодні відомо, сільгоспвиробники мають проблеми з утилізацією відходів тваринного походження, оскільки в Україні мізерна кількість відповідних утилізаційних підприємств, а ті, що є, працюють не на повну потужність. Утилізацію відходів тваринного походження здійснює ДП «Укрветсанзавод», до складу якого входять 18 філій, які розташовані в 15 областях України. На цей час 6 філій не працює, частина філій працює не на повну потужність”.
Обробленням та видаленням відходів тваринництва займається ТОВ “КОЛОМИЙСЬКИЙ ВЕТСАНЗАВОД”, а також Жовківський ветсанзавод.
Інше питання – ветеринарні вимоги до м’ясопереробних підприємств. Згідно Ветеринарно-санітарних правил для суб’єктів господарювання (підприємств, цехів) з переробки птиці та виробництва яйцепродуктів, Правил ветеринарно-санітарної експертизи яєць свійської птиці, затверджених Наказом N 70 від 07.09.2001 р., (п.3.3.) Поверхневі води, які виходять з території промислового підприємства відкритим водостоком, не повинні забруднювати землю, повітря та водоймища.
З’єднання стоків води від робочих агрегатів і апаратів виробництва харчових продуктів безпосередньо з каналізацією не допускається. (4.10.) Відпрацьована стічна вода виробничих та побутових приміщень відводиться до міської (селищної) каналізації або птахопереробне підприємство повинно мати очисні споруди згідно з вимогами санітарно-епідеміологічної служби. (п.4.11.) Забороняється скидати відпрацьовані виробничі та господарсько-побутові стічні води у відкриті водойми. (п.4.12.)
Отож, м’ясопереробне підприємство повинно бути обладнане локальними очисними спорудами та не мати витоків стічних вод у відкриті водойми.
Наскільки ТОВ «НІЛЕНА» дотримується вимог ветеринарного та природоохоронного законодавства – з’ясують контролюючі органи, адже небайдужі місцеві жителі вже до них поскаржилися, а також звернулися до поліції.
Кримінальний кодекс України передбачає кримінальну відповідальність (ст.239) за забруднення або псування земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров’я людей або довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи довкілля.
Отож, тепер місцевий горе-бізнесмен буде під пильним наглядом поліції, контролюючих органів та місцевих жителів, що значно ускладнить подальше закопування відходів свого бізнесу та забруднення довкілля довкола свого підприємства.
За більш детальною інформацією звертайтеся:
МБО «Екологія-право-людина»
Тел.032 2257682, office@epl.org.ua
Матеріал-консультацію підготовлено в рамках проєкту “Громадський контроль за реформуванням системи екологічного врядування у Львівській області”. Ініціатива реалізовується в рамках проєкту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії.