27 січня Комітет екологічної політики проходитиме справжній тест на екологічність.
Будуть розглянуті два найбільш серйозні та системні законопроекти в сфері екології – “Про стратегічну екологічну оцінку” та “Про оцінку впливу на довкілля”.
Суть така – ліквідовується корупційна та недієва “кормушка” у вигляді екологічної експертизи. Прийнявши закони ми її викреслюємо, забуваємо як те, що не спрацювало в наших реаліях. Як те, що приносило та приносить корупційні доходи чинушам.
Обидва системних законопроекти вводять новий та дієвий механізм аналізу ризиків для довкілля як від державних програм та проектів до проектів спорудження нових об’єктів, що носять підвищену екологічну небзпеку.
Отже, яка користь від обидвох законопроектів:
- Запобігання здійсненню шкоди природі та людині, адже при тепершініх умовах коли “заплатив-збудував” людина повністю незахищена перед “горе-інвесторами”;
- Ліквідація недієвої та наскрізь корумпованої екологічної експертизи – це зниження рівня корупції!
- Підвищення інвестиційної привабливості через впровадження кращих та сучасних європейських практик оцінки впливу на довкілля на новостворені об’єкти – адже цю процедуру вимагає проводити ЄБРР, вона добре знайома іноземним інвесторам, яких відлякує необхідність платити побори за екоекспертизу в сучасних реаліях;
- Забезпечення правдивої екологічної демократії – адже законопроект чітко врегульовує питання участі громадськості та проведення громадських слухань. “Проплачена” громадськість не зможе більше тероризувати бізнес, натомість свідомі та порядні громадські активісти будуть почуті.
- Виконання взятих на себе міжнародних зобов’язань. Адже Угода про асоціацію між Європейським Союзом і Україною передбачає імплементацію Директиви Європейського Парламенту та Ради «Про оцінку наслідків певних державних та приватних проектів для навколишнього природного середовища». Прийняття законів забезпечить також вимоги Конвенції Еспо, комітет з імплементації даної конвенції буквально завалений скаргами на Україну.
Україні надважливо дотримуватись вимог Європейського енергетичного співтовариства в часи боротьби за енергеничну незалежність. Підписавши протокол про приєднання Україна взяла на себе зобов’язання впровадити оцінку впливу на довкілля до 1 січня 2013 року. Ще 29 липня 2015 року в своєму листі-підтримці Законопроекту 2009а до мене та Ганни Гопко директор цієї інституції водночас попередив про можливі санкції з боку Співтовариства та донорів України в разі зриву прийняття законопроекту.
Європейська комісія в листі від 29 жовтня 2015 року Головам комітетів з євроінтеграції Ірині Геращенко та Голові комітету з екополітики Миколі Томенку наголошує, що прийняття обидвох законопроектів є зобов’язаннями України по Угоді про асоціацію. Важливо, що законопроекти розроблені за підтирмки Європейського Союзу найкращими експертами в даній сфері. Також їх впровадження в Україні вже передбачено спільними проектами бюджетної секторальної підтримки.
Важливо, що осінню 2015 року Верховна рада України обговорила та відправила Законопроект Про оцінку впливу на довкілля на повторне перше читання. Впродовж місяців йшла активна робота з експертним середовищем та народними депутатами які мали зауваження до проекту закону. Зауваження були враховані! Недоліки – усунуті!
Отже, схваливши або проваливши Законопроекти 3259 та 2009а 27 січня Комітет з екологічної політики зможе показати своє справжнє лице. Запрошую громадських активістів прибути під комітет та підтримати даний важливий для України крок задля забезпечення безпечного для здоров’я та життя довкілля.
Остап Єднак, народний депутат України VIII скликання