Через пожежі в Чорнобильській зоні вже згоріли тисячі гектарів лісу та прилеглих територій, що були середовищами існування різноманітних видів тварин.
Серед них – найбільші хижаки України – ведмеді, рисі та вовки.
Ми запитали думку експерта – Марини Шквирі, головного зоолога Київського зоологічного парку загальнодержавного значення , яка проводить дослідження екології хижаків в Чорнобильській зоні.
“Для великих хижих тварин, а також для копитних, зокрема, оленей та коней Пржевальского, ця пожежа не становить значної небезпеки, оскільки вони фізично можуть від неї втекти. Поки що не було зафіксовано загибелі цих тварин. Фото ж із нібито загиблими конями Пржевальського взяті з архівів пожеж в Австралії, де під час пожеж згоріло багато домашніх тварин.
В більшій небезпеці знаходяться дрібні ссавці, рептилії, амфібії, комахи та інші тварини, які є менш мобільними та не можуть втекти від вогню. Насправді важливим нюансом є те, що сучасний стан лісової монокультури в зоні відчуження та зміни гідрологічного режиму в принципі є запорукою того, що пожежі і надалі будуть повторюватись. Необхідно комплексно підійти до моніторингу цього питання.
Більша частина Чорнобильської зони зараз в безпеці”.
Ми також поспілкувалися із головою наукового відділу Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника Денисом Вишневським. Він зазначив, що не всі ділянки вдалося обстежити після пожежі. Згорілих великих ссавців поки не виявлено. Птахи змогли врятуватися, оскільки в більшості з них ще не почався сезон гніздування.
Для тварин що вижили заплановані заходи з підгодівлі, оскільки вони знаходяться в екстремальних умовах, пережили стрес та частково втратили кормові угіддя. Адміністрація заповідника спільно з організацією UAnimals, щоб компенсувати тимчасову втрату пасовищ, завезе в район пожежі корма (яблука, овес та ін.) та залишать поряд із вигорілими територіями. Детальну інформацію про допомогу ви можете знайти на сторінці заповідника https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=644923332731424&id=218100052080423
За додатковою інформацією звертайтеся до:
Катерини Полянської, еколога ЕПЛ