МБО «Екологія-Право-Людина» вже неодноразово піднімала питання важливості визнання екоциду на рівні Європейського Союзу. На цьому наголошено і у позиційному документі фонду «STOP Ecocide»1 щодо закріплення екоциду як злочину на рівні ЄС (далі- позиційний документ).
Лейтмотивом цього позиційного документа є цитата Кофі Аннана із передмови до Конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності (2000): «Якщо злочинність перетинає кордони, це повинні робити і правоохоронні органи. Якщо верховенство права підривається не лише в одній країні, а в багатьох, то ті, хто його захищає, не можуть обмежуватися суто національними засобами».
У документі наголошено на основних викликах, що стоять перед світовою спільнотою у контексті захисту довкілля. Серед таких виділяється належне реагування на стрімке зростання злочинів, що завдають шкоди довкіллю. При тому, що мережа злочинного сектору у сфері екологічних питань невпинно зростає, правоохоронні органи залишаються неефективними. Однією із причин цьому є думка про «несерйозність» екологічних злочинів і неготовність правоохоронних органів для розслідування та судового переслідування за вчинення цих злочинів.
Ще одним викликом є відсутність положень кримінального законодавства, які б стосувалися випадків завдання серйозної, масштабної або тривалої шкоди довкіллю (екоцид), шкоди, яка часто може виникати як побічний ефект промислової діяльності. Часто така шкода є транскордонною.
Світовим співтовариством визнано необхідність вирішення вказаних проблемних питань. У світлі вищевикладеного, обов’язковість зміцнення міжнародної та європейської правової бази постає як ніколи гостро. Перегляд Директиви ЄС про захист навколишнього середовища за допомогою кримінального права 2008 року (надалі -Директива) надає Європейському Союзу своєчасну можливість лідирувати у подоланні таких викликів. Кримінальне право ж відіграє вирішальну роль у проведенні та забезпеченні правових і моральних червоних ліній, від яких можуть залежати шанси людства на збереження планети.
Пропозицією Європейської комісії від грудня 2021 року внесено деякі важливі покращення до Директиви. Однак засоби для стримування та санкціонування екоциду там поки відсутні. Визнання екоциду злочином у директиві може створити важливу «зовнішню межу» безпеки для економічної діяльності, дозволяючи більш серйозно ставитися до захисту довкілля, одночасно сприяючи стратегічним інноваціям і змінам.
Європейському парламенту, агенціям ЄС, відповідним робочим групам і представникам держав-членів, а особливо тим, хто все ще скептично ставиться до рівня стурбованості громадянського суспільства питанням визнання екоциду злочином на міжнародному рівні, доцільно взяти до уваги таке:
1) під час процесу консультацій ЄС щодо Директиви 2008 року 38% респондентів згадали про визнання екоциду;
2) послідовні вимоги представників молоді, релігійних спільнот, зборів громадян щодо визнання злочину екоциду;
3) заяву Міжнародної мережі корпоративного управління, члени якої контролюють більше половини світових активів, про «співпрацю на міжнародному рівні для криміналізації екоциду»;
4) документи та процеси ООН: заяву, подану 42 неурядовими організаціями-членами ECOSOC до Комісії з питань запобігання злочинності та кримінального правосуддя UNODC, що закликає до визнання екоциду міжнародним злочином, заяву Асамблеї ООН з навколишнього середовища від Глобальних основних груп і зацікавлених сторін, де зазначено, що «додавання екоциду як п’ятого злочину до Римського статуту Міжнародного кримінального суду матиме значний превентивний ефект щодо деструктивних дій»;
5) регіональні консультації міжнародної екологічної зустрічі Стокгольм+50, де неодноразово відзначено екоцид і рекомендовано його визнати міжнародним злочином;
6) публічний коментар виконавчого директора ЮНЕП про те, що екоцид «увійде в лексикон ООН».
Група незалежних експертів, скликана фондом «STOP Ecocide» у 2021 р., дійшла консенсусу щодо правового визначення екоциду: «незаконні чи необдумані дії, вчинені з усвідомленням того, що існує значна ймовірність серйозної і широко поширеної або довгострокової шкоди довкіллю, спричиненої цими діями».
Обговорення кримінальної відповідальності за екоцид наразі відкрито на парламентському та/або урядовому рівні принаймні 23 країн. Інститут європейського права працює над відповідним визначенням для ЄС. Уряд Бельгії скликав групу експертів, щоб розглянути можливість включення екоциду до Бельгійського Кримінального кодексу і ця комісія дійшла висновку, що було б бажано включити екоцид до цього кодексу з визначенням, вказаним вище.
Як і Бельгія, ЄС також має унікальну можливість закріпити злочин екоциду прямо зараз. Його закріплення продемонструє лідерство ЄС та відданість на міжнародній арені. Найбільш уразливі до змін клімату країни світу зацікавлені в прогресі визнання екоциду на міжнародному рівні, а ЄС має моральний обов’язок підтримувати їх.
Підводячи підсумок, зазначимо, що у позиційному документі вказано, що нагальність вжиття заходів, відповідних глобальній кризі, з якою ми стикаємося, була чітко викладена міжнародній спільноті. Визнання екоциду злочином у контексті переглянутої Директиви 2008 року зміцнить існуючі закони, забезпечивши базову частину, якої зараз бракує. Це продемонструє як лідерство ЄС, так і співчуття, допоможе встановити моральну та правову «червону лінію» та створить своєчасний орієнтир для лідерів галузі та політиків, оскільки економічні та управлінські рішення, прийняті зараз, вплинуть не лише на нас і наших близьких, але й на мільйони видів і майбутні покоління.
У свою чергу, МБО «Екологія-Право-Людина» вже висвітлювало свою позицію щодо важливості закріплення екоциду як злочину на міжнародному рівні. Обґрунтуванням такої позиції став аналіз чинного закріплення злочину «екоцид» у законодавстві різних держав, та аналіз складу злочину екоцид, що передбачений в статті 441 Кримінального кодексу України, актуальна практика українських судів щодо злочину екоциду2. Окрім цього, МБО «Екологія-Право-Людина» адвокатувала зміни до кримінального законодавства України, з метою належного закріплення злочину «екоцид»3, із врахуванням міжнародної практики. Наша активна позиція зумовлюється актуальністю даної теми, адже Офісом Генерального прокурора порушено не один десяток кримінальних справ за обвинуваченням у вчинені екоциду з часу повтомасштабного вторгнення росії. Екологічно свідоме суспільство очікує на завершення розслідування цих справ та постановлення справедливих з точки зору права і довкілля вироків національними судами.
1https://static1.squarespace.com/static/5ca2608ab914493c64ef1f6d/t/62fa53b6e02e867e515f216a/1660572600393/ENGLISH+Position+Paper.pdf