Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» вже третє десятиліття бореться за збереження довкілля в Україні, і війна не є завадою в реалізації наших статутних завдань, хоча і ставить нові виклики. Команда ЕПЛ підтримує і буде підтримувати рішення керівництва країни, спрямовані на захист державності та післявоєнну відбудову, за умови, що при цьому буде дотримано здорового балансу усіх інтересів, в тому числі інтересу збереження довкілля та нашого права на безпечне для життя і здоров’я довкілля, закріплене ст. 50 Конституції України.
Ми також повністю підтримуємо висловлене Україною бажання приєднатися до Європейського Союзу. Але цієї мети неможливо досягти лише голосними заявами і пустими деклараціями. Повинна відбутися реальна адаптація національного законодавства до актів ЄС, в тому числі у сфері захисту довкілля. Тому ми невпинно будемо слідкувати за усіма законодавчими змінами і застерігати уряд і парламентарів від необдуманих кроків, які потенційно можуть завадити шкоди і вступу України в ЄС, і сталому розвитку України.
Багато розмов зараз точиться з приводу процедури ОВД. Висловлюються кардинально протилежні позиції – від повного скасування до застосування діючої процедури навіть в умовах воєнного часу.
Варто нагадати, що ОВД – це процес, який дозволяє прийняти правильні збалансоване рішення. Як не можна будувати без проєкту чи лікувати без діагнозу, так і не можна планувати діяльність без оцінки екологічних впливів та визначення екологічних умов діяльності. Інакше шкода довкілля від збройної агресії в купі з невдалими рішеннями призведе до катастрофи.
ОВД не може бути “піпллес” і видаватись одним натисканням на зелену кнопку. Це складний інтелектуальний і аналітичний процес.
ЕПЛ висловлювала суттєве занепокоєння прийнятим Верховною Радою України 15 березня 2022 року закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності у сфері довкілля та щодо цивільного захисту на період дії воєнного стану» (законопроєкт № 7144), яким з-під сфери дії Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» було виключено проведення відновлювальних робіт з ліквідації наслідків збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану та у відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Своїм занепокоєннями ми поділилися і з Представництвом ЄС в України, яка розділила наше занепокоєння. Представництво ЄС вважає, Україна повинна уникати будь-яких відхилень від застосування законодавства про ОВД, а якщо такі і робляться, вони повинні бути виваженими і обґрунтованими. Представництво ЄС висловило відповідні занепокоєння міністру захисту довкілля та природних ресурсів України та пообіцяла стежити за цим питанням у їхньому політичному діалозі з урядом України.
Представництво ЄС вірить, що питання, пов’язані із захистом довкілля, повинні залишатися на політичному порядку денному навіть в ці складні часи, щоб гарантувати більш зелене та стійке майбутнє для України.
З повним текстом листа Представництва ЄС в Україні можна ознайомитися тут: https://bit.ly/37vl7ak