10 лютого 2025 року у Львівському пресклубі відбувся прес-брифінг “Результати досліджень впливів воєнних дій на довкілля України (деокуповані території та територія Львівської області)”, організований МБО “Екологія-Право-Людина”.
Під час заходу експерти представили результати польових досліджень, які охоплюють вплив воєнних дій на природно-заповідний фонд, лісові екосистеми та ґрунтовий покрив. Було обговорено механізми відновлення довкілля, основні виклики у сфері екологічної безпеки та перспективи розслідування екозлочинів, пов’язаних із війною.
Серед доповідачів прес-брифінгу були представники державних органів, науковці та експерти у довкіллєвій сфері:
Василь Волинець, прокурор Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Львівської обласної прокуратури, окреслив напрямки роботи Львівської обласної прокуратури щодо дослідження впливів воєнних дій на довкілля та розслідування екологічних злочинів.
Василь Стрищак, заступник начальника Державної екологічної інспекції у Львівській області, розповів про діяльність ДЕІ у сфері фіксації та документування впливу війни на довкілля.
Оксана Війтик, т.в.о. директора Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної військової адміністрації, презентувала результати роботи департаменту, зокрема щодо встановлення на Львівщині станцій моніторингу атмосферного повітря, можливості їх використання як засобу збору даних про довкіллєві зміни.
Захарко Ігор Юрійович, капітан служби цивільного захисту, головний інспектор відділу контролю за застосуванням санкцій, супроводу адміністративних позовів та обліку пожеж управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України у Львівській області, розповів про роботу, що зараз ведеться ГУ ДСНС України у Львівській області.
Катерина Полянська, еколог МБО “Екологія-Право-Людина”, поділилася досвідом ЕПЛ зі здійснення документування впливів війни на довкілля, окреслила основні довкіллєві проблеми, що виникли внаслідок бойових дій та шляхи їх вирішення.
Іван Мойсієнко, доктор біологічних наук, професор Херсонського державного університету, поділився висновками польових досліджень щодо змін у природних екосистемах, проведених восени 2024 року. Згадував доповідач, зокрема про впливи на НПП «Камʼянська Січ» та про вплив трагедії на Каховській ГЕС.
Анатолій Павелко, провідний юрисконсульт, еколог ЕПЛ, розповів про масштаби втрат лісових масивів та доступність даних про збитки у цій сфері, проблеми державної політики та політики органів місцевого самоврядування щодо належного управління лісовими ресурсами, шляхи подолання таких вад.
Олег Листопад, експерт Мережі захисту національних інтересів АНТС, поділився інформацією про сертифіковані лабораторії для громад, в межах яких завдано шкоду довкіллю через війну.
Модерувала прес-брифінг юрисконсульт ЕПЛ Соломія Баран.
Захід відбувся у змішаному форматі: учасники могли долучитися як очно у Львівському прес-клубі, так і онлайн через платформу ZOOM.
Один із ключових висновків заходу – важливість спільної роботи всіх зацікавлених сторін у ретельному документуванні екологічних злочинів, впливів війни на довкілля та їх наслідків. Лише повне, своєчасне та якісне збирання доказів може стати підґрунтям для отримання компенсацій за завдану довкіллю шкоду, притягнення винних до відповідальності та відновлення природного середовища. Екологічна справедливість – це важливий складник загальної перемоги України, спільні зусилля державних органів, науковців, громадських організацій та міжнародних партнерів мають стати ключем для гарантій права українців на чисте та безпечне довкілля.
Фото: Пресклуб Львів