На засіданні 21 серпня 2024 року Верховна Рада України нарешті прийняла Закон України «Про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправки до нього». Документ підтримано 281 народним депутатом України.
Саме Римський статут Міжнародного кримінального суду (надалі – Римський Статут) та, власне, діяльність Міжнародного кримінального суду є головними міжнародно-правовими інструментами на шляху до притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців.
ЕПЛ неодноразово у своїх документах згадувала про важливість цих інструментів, зокрема для захисту довкілля в умовах війни, закликала українську владу зрештою наважитись і зробити цей вагомий крок на зустріч міжнародним стандартам і механізмам кримінальної відповідальності, зокрема за воєнні злочини. Ознайомитись із деякими такими документами ЕПЛ можна за посиланнями: http://surl.li/uayqbl, http://surl.li/ffmcxs, http://surl.li/bvvadm, http://surl.li/sfzaoe.
Нагадаємо, що Римський Статут – це головний документ роботи Міжнародного кримінального суду в Гаазі (надалі – Суд). Він регулює роботу Суду, визначає види покарання і функції Асамблеї держав-учасників. Його схвалили в 1998 році, а набув чинності він в липні 2002 року. Документ перед Україною підписали і ратифікували 124 країни. Україна підписала Римський Статут ще 20 січня 2000 року, однак лише зараз ратифікувала його.
Відповідно до статті 5 Статуту, юрисдикція Суду обмежується найсерйознішими злочинами, що викликають занепокоєння всієї міжнародної Спільноти. Відповідно до цього Статуту, Суд має юрисдикцію щодо наступних злочинів: a) злочин геноциду; b) злочини проти людяності; c) військові злочини; d) злочин агресії.
Стаття 8(2)(b)(iv) Римського Статуту визнає воєнним злочином вчинення нападу, коли відомо, що такий напад стане причиною випадкової загибелі або каліцтва цивільних осіб або шкоди цивільним об’єктам або масштабної, довгострокової та серйозної шкоди довкіллю, яка буде явно несумісною з конкретною і безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою.
Таким чином, захищається текстом Римського Статуту і довкілля, яке є одним із безпосередніх обʼєктів наведеної норми. При цьому, даний припис чи не єдиний у системі міжнародного права, що передбачає міжнародну кримінальну відповідальність за діяння, що посягають на довкілля.
Ми сподіваємось, що прийняття цього закону сприятиме, серед іншого, відкриттю Прокурором МКС проваджень у справах, що стосуватимуться шкоди, завданої довкіллю України, їхньому ефективному розслідуванню, вирішенню та притягненню винних до відповідальності.
Команда ЕПЛ вітає прийняття Закону України «Про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправки до нього» і вважає його прийняття давно назрілим, вагомим кроком на шляху до забезпечення міжнародно-правової справедливості. В тому числі, в частині притягнення агресора до відповідальності за воєнні злочини, вчинені в Україні.