ЕПЛ та ELAW активно співпрацюють в напрямку розробки дієвих критеріїв злочину екоциду. Детальніше про попередню зустріч та її результати можна прочитати тут: http://surl.li/swjln .
До зустрічі, що відбулася 10 квітня 2024 року, знову було залучено юристів та екологів обох організацій. Серед учасників зустрічі були присутні двоє юристів та четверо екологів. Співпраця між юристами і екологами дозволяє забезпечити повноту і ефективність критеріїв екоциду, адже тоді критерії не лише будуть юридично обґрунтованими, а й врахують всі можливі екологічні питання. Також, важливо, щоб критерії екоциду були розроблені з урахуванням думки експертів, інтересів громадськості. Співпраця між різними групами дозволяє забезпечити більшу підтримку для впровадження таких критеріїв.
Нагадаємо, що за результатами попередньої зустрічі учасники домовились, що першочергово експерти ELAW займуться пошуком прикладів кваліфікації діяння як екоциду у досвіді інших держав та вивченням такого досвіду. Тому, в ході зустрічі, що відбулася 10 квітня 2024 року, експерти ELAW розповіли про справи, які можуть бути використані як приклади для вирішення цієї проблеми в України. Мова йшла про випадки екоциду у Карабасі, справу про зникнення Аральського моря у Середній Азії, справа у Греції щодо проєкту з видобутку золота в північному регіоні. Усі учасники зустрічі погодились, що розроблені критерії мають бути універсальними настільки, аби усі із обговорюваних ситуацій можна було кваліфікувати як екоцид, згідно із ними.
Також експерти обговорювали так званий Ефект Аллі та перспективи його використання як критерію екоциду морських екосистем.
Ефект Аллі – явище в біології, що характеризується кореляцією між розміром або щільністю популяції та середньою придатністю окремого індивіда (часто виміряною як приріст популяції на душу населення) популяції або виду.
Усі учасники дискусії погодились, що загальні принципи та механізми, пропоновані Ефектом Аллі мають бути враховані у розроблюваних критеріях екоциду. Учасники домовились, що науковці ELAW та ЕПЛ працюватимуть над пошуком найбільш оптимального шляху та способу врахування Ефекту Аллі у критеріях екоциду: буде досліджено перспективи формування окремого критерію, базованого на цьому ефекті, а також, можливість інкорпорування основних ідей та принципів цього ефекту у інші критерії.
Таким чином, активна робота над розробкою та удосконаленням критеріїв екоциду продовжується. Ми щиро дякуємо партнерам за співпрацю та усі ідеї ELAW, які обовʼязково будуть використані у фінальній версії критеріїв екоциду.
Цей захід став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.