Сьогодні вперше за 30 років відбулася спільна нарада керівників правоохоронних та інших держаних органів із питань додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, протидії кримінальним правопорушенням проти довкілля. Зустріч відбувалась на найвищому рівні за участі перших осіб.
Розпочав нараду Володимир Зеленським. Текст виступу можна прочитати за посиланням.
Головна мета наради – наголосити на ключових моментах.
1. Природоохоронне законодавство потрібно виконувати. Винні особи у порушенні законодавства мають бути покаранні. Акцент повинен бути на попередженні злочинів проти довкілля, а не на боротьбі із їхніми наслідками.
Презентація Ірини Венедіктової засвідчила, що є надзвичайно малий відсоток екологічних справ, які доводяться до логічного завершення. Порушення екологічного законодавства не фіксують належним чином відповідні контролюючі органи, якщо фіксують, то неналежним чином, що не дозволяє притягнути винних осіб до відповідальності. Кричущими є факти, які свідчать про притягнення до відповідальності за рубку одного дерева, проте не знаходяться винні у рубках 2000 дерев і більше. Карають батька двох дітей за 2 м. куб. піску намитого з річки, однак не бачать існування роками неузаконених кар’єрів. І таких прикладів дуже багато.
2. Відсутня координація зусиль між правоохоронними органами та органами у сфері охорони довкілля.
На жаль, як сьогодні пролунало з вуст одного зі посадовців, працівники ДЕІ часто ігнорують звернення правоохоронних органів щодо виїзду на місце вчинення злочину з метою належного фіксування заподіяної шкоди довкіллю, правильної кваліфікації злочинів проти довкілля тощо. Часто відбувається затягування слідства. Це призводить до закриття справ через закінчення строків.
Тому слід ліквідувати усі прогалини законодавства, за яких існують неузгодженості та прописати чіткі правила співпраці.
3. Координація, баланс та взаємоконтроль державних органів влади – це запорука гарантування права на безпечне для життя та здоров’я довкілля.
Чинне законодавство України станом на сьогодні не містить важливого закону, який би врегульовував питання екологічного контролю. Екологічний контроль – це не додаткове навантаження на бізнес, це контроль за виконання усіма суб’єктами відносин в Україні природоохоронного законодавства.
4. Довіру до правоохоронних органів потрібно піднімати чесними розслідуваннями. Станом на зараз у разі незадоволеності громадянами якістю довкілля та не можливостю захистити свої справи у судах, вони звинувачують суди та правоохоронні органи. Проте не звертають (чи не знають про це) уваги на те, що ряд ЦОВВ відповідальних за різні сфери довкілля не просто не фіксують такі порушення, а їх «очолюють».
Показовим, є озвучені Артемом Ситником цифри. Запропонований хабар працівником Гутнянського лісництва за зупинення провадження у справі 110 тис. дол. То ж які суми зловживань та скільки недоотримує бюджет країни?
5. Одне з ключових рішень, це прийняття законопроєкту 3091. Про це наголосив міністр Міндовкілля Роман Абрамовський, а також очільник ДЕІ України Андрій Мальований. Ірина Венедіктова пообіцяла уважно вивчити законопроєкт та надати позицію ГПУ у стислі строки.
Фрагменти презентацій учасників наради