28 травня 2015 року Татарбунарський районний суд Одеської області захистив місцевих активістів (Вихристюк Ірину та районну громадську організацію «Відродження») та визнав, що під час здійснення ними діяльності не було порушення честі, гідності та ділової репутації позивача, керівника природно-заповідної установи, яким є директор НПП «Тузловські лимани».
Заперечення на позовну заяву та юридичний супровід надавали юристи ЕПЛ.
Судом враховано, що директор НПП «Тузловськи лимани» є публічною особою. Керівником Національний природний парк «Тузловські лимани» (надалі – НПП «Тузловські лимани»), створеного відповідно до Указу Президента України від 1 січня 2010 року. Положення про ННП «Тузловські лимани» було затверджене Міністерством екології та природних ресурсів України у 2011 році. Відповідно до Положення НПП «Тузловські лимани» є об’єктом загальнодержавного значення. Парк є бюджетною, природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.
Серед завдань парку є збереження та охорона цінних природних комплексів та об’єктів, в першу чергу водно-болотних угідь, підтримання та забезпечення екологічної рівноваги в регіоні. Відповідно до п.3.5. Положення, директор несе персональну відповідальність за використання покладених на Парк завдань, в тому числі за організацію та проведення природоохоронних заходів, науково-дослідних, …збереження закріпленого за Парком державного майна (природних ресурсів).
Приймаючи рішення, суд керувався п.21 Постанови Пленуму Верховного суду України № 1 від 27.02.2009 року «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи», відповідно до якого у розгляді справ щодо публічних осіб слід керуватися положеннями Декларації про свободу політичних дебатів у засобах масової інформації, схваленої 12 лютого 2004 року на 872-му засіданні Комітету Міністрів Ради Європи, а також рекомендації, що містяться у Резолюції 1165 (1998) Парламентської Асамблеї Ради Європи про право на недоторканість приватного життя.
Зокрема, у названій Резолюції зазначається, що публічними фігурами є особи, які обіймають державні посади і (або) користуються державними ресурсами, а також усі ті, хто відіграє певну роль у суспільному житті зокрема у галузі охорони природних ресурсів, захисті об’єктів природно заповідного фонду, до яких відноситься і директор Національного природного парку «Тузловські лимани», і депутат Татарбунарської районної ради.
У статтях 3,4,6 Декларації вказується, що оскільки посадові особи, які обіймають публічні посади або здійснюють публічну владу на місцевому, регіональному, національному чи міжнародному рівнях, вирішили апелювати до довіри громадськості та погодилися «виставити» себе на публічне обговорення, то вони підлягають ретельному громадському контролю і потенційно можуть зазнати гострої та сильної громадської критики у засобах масової інформації з приводу того, як вони виконували або виконують свої функції. При цьому зазначені діячі та особи не повинні мати більшого захисту своєї репутації та інших прав порівняно з іншими особами.
У зв’язку з цим, межа допустимої критики щодо політичного діяча чи іншої публічної особи є значно ширшою, ніж окремої пересічної особи. Публічні особи неминуче відкриваються для прискіпливого висвітлення їхніх слів та вчинків, і повинні це усвідомлювати.
З рішенням суду ви можете ознайомитися тут.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Софія Шутяк, юрисконсульт 1-ої категорії ЕПЛ,
Email: sofiya.shutiak@gmail.com;
тел.: (032) 225 – 76 – 82
Ірина Вихристюк, голова РГО “Відродження”
Email: csd_tat@i.ua
**********************************************************************************************
РГО “Відродження” є членом Національної платформи з надання правової допомоги у захисті екологічних прав та довкілля, що створена ЕПЛ у рамках проекту «Зміцнення демократії участі для ефективної охорони довкілля», який реалізується за фінансової підтримки ФДООН.