5 квітня 2019 року в Орхуському центрі Мінприроди пройшло обговорення законопроектів, які стосуються створення Державної природоохоронної служби України (Держекобезпеки) на заміну Державній екологічній інспекції України.
У заході взяли участь представники громадськості, які виступили із заявою щодо реформи екологічного контролю. Громадськість не підтримує реформу у тому вигляді, в якому вона є на сьогодні, оскільки:
- Реформа повинна починатися із усунення недоліків у порядку здійснення контролю та усунення корупційних ризиків. Саме по собі створення нового органу не вирішить питань недієвості, неефективності та корупційності екоконтролю.
- Реформа пропонує створити замість екоінспекції службу. Основним завданням служби, згідно законодавства України, є надання адміністративних послуг. Це означає, що у разі скасування ДЕІ, в Україні не буде органу, головним завданням якого є захист довкілля.
- Реформа породжує нові корупційні ризики. Так, контрольні повноваження, зокрема у сфері ПЗФ та зелених насаджень, буде передано на місця. Це означає, що орган, який зобов’язаний дотримуватись природоохоронних норм, і який здійснює управління ресурсами, буде сам себе контролювати.
Детально із заявою громадськості можна ознайомитись тут. Усього її підтримало близько 100 осіб та організацій.
Варто зазначити, що згідно висновку Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України до законопроекту про Держекобезпеки, останній не відповідає положенням Конституції України, а новий орган контролю має створювати не ВРУ, а уряд. Крім того, у висновку містяться зауваження, на яких неодноразово наголошувала громадськість ще до реєстрації законопроекту. Зокрема, що реформа повинна стосуватися усунення недоліків порядку здійснення контролю, а також що незрозуміло, яку концепцію реформи закладено у законопроект – охорону довкілля чи охорону прав людини, що потрібно реформувати чи створювати нову інспекцію, але не службу та ін.
За результатами обговорень представник Команди підтримки реформ при Мінприроди України, Роман Шахматенко, а також заступник Міністра екології та природних ресурсів України, Василь Полуйко, заявили про готовність спільно із громадськістю доопрацьовувати законопроект та враховувати усі коментарі. Водночас не відомою залишається позиція керівництва Команди підтримки реформ та Міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака.
Сподіваємося, що Мінприроди нарешті дослухається і до громадськості, і до експертного висновку, та розпочне реформу із усунення недоліків у порядку здійснення контролю. Ми ж, зі свого боку, відкриті до конструктивного доопрацювання реформи та будемо максимально широко оприлюднювати інформацію про її подальше просування.
Наші контакти:
office@epl.org.ua