У вівторок, 27 листопада, відбувся круглий стіл на тему “Реформа фондів охорони навколишнього природного середовища: цілі, кроки, виклики”, учасники якого обговорили проблеми, які заважають нормальному функціонуванню фондів навколишнього природного середовища на користь довкіллю.
На круглому столі аналітики ЕПЛ презентували бачення організації щодо того, якими можуть бути рішення до цих проблем, та які варто би було здійснити перші кроки на виконання цих рішень. Із запропонованими рішеннями можна ознайомитися у нашому аналітичному документі за посиланням
http://epl.org.ua/wp-content/uploads/2018/11/Policy_EcoFund_05-11-2018.pdf
Ми раді були отримати підтримку наших ідей від учасників, серед яких були і представники громадськості, і державних органів, і журналісти.
Зокрема, Держаудитслужба озвучила свою позицію досить докладно:
“Держаудитслужба приділяє значну увагу виявленню порушень в природоохоронній сфері. Проблема ефективного використання коштів фондів охорони навколишнього
природного середовища для Держаудитслужби не є новою. Зокрема, у 2018 році Держаудитслужба провела державний фінансовий аудит виконання бюджетних програм Міністерством екології та природних ресурсів України за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, а нашими міжрегіональними територіальними органами проведено низку аудитів виконання бюджетних програм департаментами екології та природних ресурсів облдержадміністрацій.
Проведені аудити у черговий раз засвідчили наявність сталих проблем і недоліків, які перешкоджають ефективному використанню коштів фондів охорони навколишнього природного середовища. Так, під час аудиту Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької ОДА були виявлені значні прорахунки під час проведення робіт з днопоглиблення (розчистки) з’єднувального каналу Молочний лиман – Азовське море, що стало наслідком масового мору риби. Молочний лиман входить до території Приазовського національного природного парку. За висновками фахівців Держекоінспекції шкода завдана природним комплексам територій та об’єктам природно-заповідного фонду становить понад 92 млн гривень! При цьому відсутність у виконавців таких робіт всіх первинних документів щодо фактично понесених ними витрат не дало змоги підтвердити використання коштів на суму понад 1,2 млн грн, що становить 93,8% від загального обсягу коштів (понад 1,3 млн грн) виділених із обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на реалізацію зазначеного заходу.
Матеріали аудиту були передані до Служби безпеки України та за їх повідомленням долучені до кримінального провадження. Крім того, незважаючи на те, що Молочний лиман входить до зони контролю національного природного парку, який відповідає за підтримку оптимального гідрологічного режиму заказника, має в своєму розпорядженні кваліфікованих спеціалістів, відповідальним виконавцем окремих заходів, що мали вирішити питання сталого водообміну між Молочним лиманом та Азовським морем, було визначено Департамент екології та природних ресурсів Запорізької ОДА, замість Парку, що не сприяло ефективному використанню бюджетних коштів. І це лише один із яскравих прикладів. Ми відкриті до пропозицій та зауважень громадськості!”
ЕПЛ розпочинає перші кроки, спрямовані на реформування екологічних фондів, та вже підготувала звернення до Мінприроди з проханням ініціювати робочу групу з розробки проектів нормативних актів.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Норенко, аналітик та еколог ЕПЛ
office@epl.org.ua, kateryna.norenko@gmail.com
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
Круглий стіл відбувся за фінансової підтримки міжнародного фонду “Відродження”