Лабораторія ТОВ «Укрхіманаліз» провела дослідження зразків ґрунту, що були відібрані на територіях, які постраждали внаслідок воєнних дій. Команда МБО «Екологія-Право-Людина» відібрала проби ґрунту з місця знищення снарядів загонами ДСНС у Київській області, а також зразки ґрунтів з вирв та місць згорілої техніки на території національного природного парку «Камʼянська Січ» та прилеглих територій в Херсонській області.
Результати дослідження відібраних зразків ґрунтів свідчать про значне перевищення цинку, міді та заліза у відібраній пробі на території НПП «Кам’янська Січ» на місці згорілої техніки, а саме вміст цинку у даній пробі перевищує фонову концентрацію у 24,3 рази, вміст міді становить 12006,00 мг/кг, що у 103,5 разів перевищує вміст у фоновій пробі та перевищення заліза – у 1,61 рази. Значний вміст важких металів у даній пробі ґрунту свідчить про забруднення ґрунту важкими металами в місці згоряння військової техніки та розриву снарядів.
Концентрація заліза у пробі ґрунту на місці влучання Граду у 2,1 рази перевищує фонову концентрацію цього металу. Вміст цинку та міді у цій пробі не перевищує фонові значення.
Виявлені також перевищення цинку у пробі на місці розриву міни в саду
НПП «Кам’янська Січ» у 2,7 рази, перевищення міді – у 4,7 разів.
Металеві уламки, що потрапляють у довкілля внаслідок детонації снарядів, не є безпечними та абсолютно інертними. Чавун із домішками сталі є найбільш поширеним матеріалом для виробництва оболонки боєприпасів та містить у своєму складі не тільки стандартні залізо і вуглець, а й сірку та мідь1.
У пробі ґрунту з полігону знищення снарядів у Київській області перевищень по вмісту забруднюючих речовин відносно гранично допустимих концентрацій не виявлено. На території НПП на місці згорілої техніки вміст свинцю перевищує значення ГДК у 18,6 разів, у місці влучання Граду перевищення ГДК становить 1,34 разів. Проба на території НПП на місці згорілої техніки показала перевищення стибію відносно ГДК у 2,44 рази, а також виявлено перевищення барію відносно ГДК у 6,02 разів. У пробі ґрунту на місці влучання Граду перевищень гранично допустимих концентрацій по барію та стибію не виявлено.
Найбільше перевищення ГДК спостерігається по свинцю на території національного природного парку на місці згорілої техніки. Барій та стибій також показують значне перевищення на цій території. У місці влучання Граду перевищення ГДК спостерігається лише для свинцю, але в значно менших кількостях. Свинець часто використовується в боєприпасах, включаючи кулі, осколкові боєприпаси та бронебійні снаряди. Після розриву снарядів включаючи кулі, осколкові боєприпаси та бронебійні снаряди. Після розриву снарядів або згоряння військової техніки уламки можуть забруднювати ґрунт свинцем.
Відомо, що важкі метали можуть мати дуже негативний вплив на здоров’я людини і тому потрапляючи у ґрунт, воду несуть смертельну небезпеку. Тривалий вплив важких металів на організм людини може привести до розвитку раку, пошкодження органів, нервової системи, а в крайніх випадках, до смерті. Важкі метали можуть спричиняти розвиток аутоімунних захворювань, при яких імунна система людини атакує власні клітини. Це може привести до захворювання суглобів і хвороб, таких як ревматоїдний артрит, ниркова недостатність, захворювання кровоносної та нервової системи. Тому інформація про значне перевищення вмісту у ґрунтах важких металів має слугувати для прийняття відповідних рішень про очищення забрудненої території, утримання від здійснення сільськогосподарських робіт, інформування місцевих громад про ризики.
За фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.
1 https://epl.org.ua/wp-content/uploads/2015/07/1817_WEB_EPL_Posibnuk_ATO_Cover_Ukrainian.pdf