Рідкісний вид, за даними Червоної книги України1 в Україні налічують близько 200 пар. На чисельність популяції негативно впливає переслідування людиною, турбування, загибель на ЛЕП. Середовище існування глухі ділянки лісів, байраки, скельні виходи. Осілий, активний в сутінках та вночі. Живиться птахами, дрібними ссавцями. Маса тіла — 1,5–4,2 кг, довжина тіла — 600–750 мм, розмах крил — 1600–1880 мм.
Свидовець – це один з найбільш масивних та підвищених гірських хребтів Українських Карпат. Вкритий альпійськими луками, пралісами на схилах, у рельєфі відомий своїми каровими долинами та озерами зі сніжниками. Одна з найцінніших природних територій, місце зростання червонокнижних едельвейсів, прихисток для диких тварин, частина екомережі Карпатського регіону.
Однак вже 7 років триває боротьба з окремими представниками лісового та курортного бізнесу, у яких є зовсім інше бачення цієї території. Згідно з проєктом, оприлюдненим у Реєстрі оцінки впливу на довкілля, на території Свидовця планується спорудження 23 підйомників, облаштування 230 км лижних трас, будівництво 120 ресторанів, 60 готелів, 390 котеджів (житловою інфраструктурою передбачено розміщення 18 000 відпочивальників щоденно), спорудження 17 пунктів прокату спорядження, 10 торгових центрів, а також розважальних закладів, банків, 3 фітнес-центрів, медичних установ, 5 багатоповерхових парковок на 6000 автомобілів. Комплекс розрахований на прийом одночасно більше 22 000 осіб. Передбачено облаштування водосховищ, підпірних дамб на водозаборах, підпірних стінок по руслах малих річок та струмків, тощо.
Такий мегакурорт знищить цю територію та верхів’я долини річки Чорна Тиса, адже така кількість осіб більша ніж населення міста Рахова й потребує великої кількості інфраструктури та ресурсів. Така діяльність є неприпустимою.
Ми продовжуємо наш «Рік Свидовця». 365 днів та 365 цікавих історій та фактів про цю дорогоцінну територію і щиро сподіваємося що всім разом нам вдасться захистити цього могутнього гірського велетня Українських Карпат.