21 жовтня
“На території Свидовецького масиву виявлено понад 100 селенебезпечних осередків, серед них басейни річок Апшинець і Станіслав та верхня частина басейну р. Кісва.
Центральний Свидовець є територією з рідко повторюваними селями. Тут трапляються структурні (тобто ті, що утворюються на схилах) і неструктурні (приурочені до долин водотоків) селі.
Акумулятивні осередки формування твердого стоку селевих потоків установлені в заплаві р. Апшинець; гравітаційні осередки представлені в правому борті долини р. Апшинець; денудаційні – поширені льодовикових карах на схилах хр. Свидовець. Це лавиноактивна територія, кожен із шарів якої є лавиноактивним осередком , тому матеріал, накопичений на схилах і на днищах корів за рахунок лавинних процесів і вивітрювання, може служити осередком твердої складової селевого потоку”.
За даними “Вісника Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Географія №1 (70) 2018 р.”, сторінка 39. стаття “Природоохоронне значення території Центрального Свидовця”, автори: О.Кагало, Ю.Канарський, Т.Микітчак, О.Ковтонюк, Ю.Кобів та інші.
Для довідки:
Сель – стрімкий потік великої руйнівної сили у басейнах гірських річок, що складається із суміші води та крихких, ламких порід (25-75 %) і виникає внаслідок інтенсивних дощів чи танення снігу, а також прориву завалів і морен.
Гідроекологічний словник / Мирослава Андріївна Петровська ; за ред. проф. І. П. Ковальчука. – Львів : Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2010. – 140 с.
#рік_Свидовця [День 41]