Зловживання у сфері лісового господарства в Україні набули катастрофічних масштабів. Масове вирубування лісів на території лісгоспів, і навіть на території об’єктів природно-заповідного фонду, завдає нищівної шкоди довкіллю. Особливо гостро ця проблема стоїть у західному регіоні України, в Карпатському регіоні, де розташовані основні лісові ресурси України. Проблема має декілька основних причин, серед них відсутність належного контролю за кількісним та якісним складом деревини, яка вирубується, непрозорість процедур в лісовій галузі, вирубування здорового лісу як проведення «санітарних рубок» під виглядом видалення хворого лісу, зловживання на рівні лісгоспів та навіть об’єктів природно-заповідного фонду, які зобов’язані зберігати природні цінності відповідної заповідної території.
Проект передбачає аналіз планів рубок деревини на рівні областей на предмет доцільності їх проведення з точки зору збереження довкілля. На рівні адміністрацій цільових об’єктів природно-заповідного фонду також буде проведений аналіз планових та виконаних рубок. Для вивчення реальної ситуації з вирубками лісу та співставлення їх із планами на рубки будуть проведені рейди для дослідження кількості та якості вирубаної деревини у цільових регіонах, перш за все в об’єктах природно-заповідного фонду. Також буде проведений аналіз наповнення місцевих бюджетів податками в результаті рубки лісів, оскільки різні види деревини оподатковуються по-різному і це також є часто предметом корупційних дій. За виявленими фактами організація планує ініціювати правові заходи, зокрема судові справи.
Окрім того, проект спрямований на зміцнення потенціалу місцевих громад, ініціативних груп та окремих активістів на виявлення фактів незаконних рубок лісів та притягнення до відповідальності відповідальних осіб. Саме завдяки громадському тиску та широкому резонансу можливі позитивні зміни у цій сфері. Будуть розроблені листівки з порадами щодо виявлення фактів зловживань у лісовій сфері та методів протидії корупції. Листівки будуть поширені серед місцевих громад, ініціативних груп та місцевих активістів. Також планується проведення 4 тренінгів для місцевих громад та активістів, які проходитимуть у м. Ужгороді, Косові, Великий Березний та Рахів.
—————————————————————————————————–
Проект реалізується за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
МФ «Відродження» є однією з найбільших благодійних фундацій в України, заснований фінансистом і філантропом Джорджем Соросом. Місія фонду – розвивати відкрите суспільство в Україні на основі демократичних цінностей.
Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» – це правозахисна організація, яка з 1994 року відстоює екологічні права, здійснює діяльність в сфері охорони довкілля, підтримання, відновлення та покращення його стану; та надає правову допомогу в захисті інших, насамперед дотичних до екологічних прав людини.