За даними1 NASA FIRMS (Fire Information for Resource Management System), на території Чорнобильського заповідника продовжують виникати пожежі. На щастя, протягом останніх 3-х діб вони не набували загрозливого розміру, як було тиждень тому.
Так, 27 березня в межах Чорнобильської зони відчуження (ЧЗВ) було виявлено 3 осередки займання, сукупною площею біля 80 га (рис. 1). 28 березня в межах ЧЗВ було зафіксовано 1 осередок займання на 180 га, та ще 4 осередки на околицях ЧЗВ, загальною площею 770 га (рис. 2).
Рис. 1 – Розташування осередків займання в межах ЧЗВ та її західних та південних межах 27 березня 2022 року, за даними NASA.
Рис. 2 – Розташування осередків займання в межах ЗВ та на прилеглих до неї територіях 28 березня 2022 року, за даними NASA.
Найбільшу загрозу становить осередок в межах ЧЗВ, оскільки він знаходиться за 2-3 км від ЧАЕС (рис. 3) і в разі подальшого поширення може досягнути її або інших обʼєктів поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом.
Рис. 3 – Розташування осередків займання в ближній зоні ЧАЕС
28 березня 2022 року за даними NASA
Особливу небезпеку з точки зору радіаційних ризиків, становлять пожежі на територіях зі значними рівнями забруднення радіонуклідами (Рис. 4), та у місцях розташування інфраструктури поводження з радіоактивними відходами (територія у межах 10-км радіуса навколо Чорнобильської атомної електростанції).
Рис. 4 – Характеристики забруднення території ЗВ радіонуклідами.
Також є інформація, що окупанти активно використовують для проїзду важкої техніки територію так званого «Рудого лісу» і спричиняють цим вторинний викид в атмосферу високорадіоактивного пилу. Однак тут є ще одна загроза – можливість виникнення пожеж в сухому сосновому лісі через масове використання пошкодженого транспорту.
Підсумовуючи вищезгадану інформацію, можна сказати, що пожежна ситуація в ЧЗВ протягом минулого тижня залишалась стабільно напруженою, з підвищеним ризиком в районі ЧАЕС. Разом із тим, досі залишається високий ризик катастрофічних пожеж за умови поєднання декількох факторів: продовження окупації зони відчуження з неможливістю доступу ДСНС, тривалий період сухої погоди та бойові дії, або навмисні підпали.