Раніше на інформаційних ресурсах ЕПЛ ми вже розповідали про ініціативу створення Реєстру збитків, завданих російською федерацією проти України (надалі – Реєстр). Створення та налагодження роботи такого Реєстру є фундаментальним елементом функціонування компенсаційного механізму для України.
Громадськості важливо слідкувати за створенням і функціонуванням Реєстру збитків, завданих російською федерацією проти України. Це забезпечує прозорість, доступ до інформації, контроль над урядовими діями і визначення коректних пріоритетів у відновленні нашої держави. Громадський контроль у цій сфері сприяє справедливому вирішенню наслідків неспровокованої війни, розвʼязаної росією на території України.
У звʼязку із викладеним ЕПЛ було направлено інформаційний запит до Міністерства юстиції України (надалі – Мін’юст) із запитаннями щодо впровадження практичного функціонування Реєстру.
У відповіді на такий інформаційний запит Мін’юстом зазначено таке.
Комітетом Міністрів Ради Європи було створено міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України. Цей реєстр слугує документальною формою обліку заяв про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, спричинених російською агресією. Україна має свого представника в конференції учасників Реєстру, де беруть участь представники країн, що приєдналися до угоди про його створення і функціонування. Перше засідання конференції вже відбулося і були розглянуті практичні аспекти роботи реєстру. Міжнародний Реєстр збитків буде розташований у м. Гаага, Нідерланди. Нині проводяться організаційні заходи для його реалізації. Цей Реєстр є важливою частиною компенсаційного механізму, який дозволить визначити суми компенсацій на підставі поданих заяв та доказів.
Комплексна категоризація претензій, збитків, доказів та постраждалих суб’єктів перебуває на етапі активної розробки та обговорення з міжнародними партнерами. Основною метою цієї роботи є максимальне охоплення всіх категорій завданих збитків, щоб забезпечити справедливу компенсацію для всіх постраждалих. Зараз ведеться активна робота над розробкою та ухваленням детальних правил та положень, які визначатимуть порядок подання заяв, критерії їхньої прийнятності та види збитків, які будуть підлягати компенсації.
Концепція створення компенсаційного механізму з урахуванням обсягу завданої шкоди передбачає нагальну необхідність відновлення України та добробуту її населення через виплату компенсацій. Проте реалізація цього плану залежить і від рішень, які приймуть іноземні держави-партнери, на території яких заблоковані кошти, необхідні для компенсаційних виплат.
Планується, що екологічна шкода, спричинена російською федерацією в результаті збройної агресії проти України, буде включена до категорій збитків, які будуть компенсовані через створений компенсаційний механізм.
З метою швидкого і широкого поширення детальної інформації про початок прийому заяв до Реєстру, ця інформація буде активно поширюватися серед потенційних заявників, громадськості, держав і відповідних міжнародних організацій.
Із актуальними новинами, щодо Реєстру можна ознайомитись за посиланням: https://minjust.gov.ua/m/novini-z-kvitnya-2022-roku
Для того, аби ознайомитись із попередніми напрацюваннями ЕПЛ щодо Реєстру, слід перейти, зокрема, за такими посиланнями: http://surl.li/ioyys , http://surl.li/ioyyl .