«Скільки вовка не годуй – він усе одно в ліс дивиться». Так і українська промисловість, скільки не відкладай модернізацію, добровільно її ніхто проводити не планує. Чим ближче до запланованої дати в пресі одна за другою з’являються заяви різноманітних бізнес асоціацій про те, що скорочення викидів, заплановане на той чи інший рік, призведе до значних економічних втрат підприємств і до занепаду економіки в цілому. І так триває не одне десятиліття.
2021 рік має шанс стати переломним. Коронавірусна криза, яка істотно підірвала здоров’я населення та кинула виклик медичній системі, є такою глибокою, в тому числі, через значне промислове забруднення. Науковці однозначно довели зв’язок рівня забруднення атмосферного повітря та рівнів захворюваності і смертності від Covid-19.
Обов’язки щодо модернізації та знаження промислового забруднення покладалися на вітчизняні підприємства задовго до кризи 2020 року, а тому чимала доля відповідальності за смерті та побічні наслідки коронавірусної хвороби лежить на них. Натомість, у минулому році замість встановлення очисного обладнання олігархи продовжували скуповувати елітну європейську нерухомість та фінансувати медійні кампанії про закриття підприємств та втрати робочих місць при першій згадці про необхідність запровадження чистіших технологій. А люди тим часом віддавали та віддають останню гривню на ліки. Чергова спроба відкласти реформу модернізації та зменшення забруднення – це фактично покарання населенню та подарунок забруднювачам. Про загально визнаний міжнародний принцип «забруднювач платить», в Україні, таке враження, досі не знають.
Цього тижня у Верховній раді України в першому читанні буде розглядатися проєкт Закону України “Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення” №4167. В разі запровадження ця реформа забезпечить невідворотну модернізацію економіки до рівня найкращих доступних технологій, що використовуються в Європі. Окрім беззаперечних переваг для здоров’я людей та довкілля, це матиме і відчутний вплив на українські підприємства, які отримають змогу вийти на європейські ринки. Тим не менше, окремі олігархи через своїх лобістів активно протидіяють цій реформі, адже простіше «по-старінкє» щодня отримувати надприбутки на брудних технологіях.
МБО «Екологія-Право-Людина» закликає народних депутатів невідкладно винести в сесійну залу та прийняти в першому читанні проєкт Закону України “Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення” № 4167. Голосування за цей законопроект покаже, на чиєму боці народні обранці: на боці олігархів, яким важливіші власні прибутки ціною здоров’я населення, чи на боці українського народу, який потерпає від брудного довкілля в усіх регіонах України.