1. Створення Смарагдової мережі – нова для України форма охорони природи, що впроваджується в рамках виконання вимог ратифікованої в Україні Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернської конвенції), а також Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.
2. У додатку ХХХ Угоди про асоціацію передбачено положення які мають поступово наблизити законодавство України у сфері охорони навколишнього природного середовища до права та політики ЄС.
Зокрема, для Директиви № 92/43/ЄС про збереження природного середовища існування, дикої флори та фауни серед положень які мають бути впроваджені: прийняття національного законодавства та визначення уповноваженого органу (органів); підготовка реєстру місць, призначення цих місць та встановлення пріоритетів управління ними (включаючи завершення реєстру потенційних територій Смарагдової мережі та впровадження захисних заходів та заходів управління ними); встановлення системи моніторингу природоохоронного статусу оселищ та видів; встановлення суворого режиму захисту видів.
3. Цілі Бернської конвенції та Оселищної Директиви (92/43/EEC) повністю збігаються. Вони обидві є міжнародно-правовими документами, спрямованими на збереження дикої флори, фауни та природних середовищ існування (оселищ). Їх основні відмінності пов’язані з територіями, на які вони розповсюджуються (Директива діє у державах- членах Європейського Союзу, а Конвенція – у всій Європі та частині Африки), а також з тим, що Директива більш чітко визначає зобов’язання щодо збереження природних оселищ. Оселищна Директива є частиною законодавства, призначеного для реалізації Бернської конвенції в Європейському Союзі, шляхом створення мережі NATURA-2000.
4. Керівні принципи створення Смарагдової мережі висвітлені в резолюціях Бернської конвенції. Об’єктами збереження є види дикої флори і фауни та природні оселища наведені в Резолюціях № 4 та № 6 (з усіма документами можна ознайомитися на офіційному сайті Ради Європи https://www.coe.int/en/web/bern-convention/emerald-network-reference-portal#{“12476970”:[0]} ). Основою для ідентифікації та наукової оцінки територій Смарагдової мережі є Критерії для оцінки Національних списків запропонованих територій особливого природоохоронного інтересу на біогеографічному рівні та процедура перевірки та затвердження територій-кандидатів Мережі.
5. Наявність на певній території значної частки популяцій видів та площ оселищ із Резолюцій № 4 та № 6, порівняно з їхнім загальним національним ресурсом, дозволяє визначити її як територію особливого природоохоронного інтересу. В цьому полягає відмінність підходу, на основі якого будується Смарагдова мережа від традиційного підходу щодо виділення заповідних територій в Україні. Кожна з таких територій виділяється на основі достовірної̈ інформації̈ про її значення для забезпечення довгострокового збереження видів і оселищ.
6. Смарагдову мережу розробляють та затверджують на міжнародному рівні 12 країн. Серед них країни Східної Європи, Кавказу, Балкан, а також Марокко та Норвегія. Карту Смарагдової мережі можна переглянути на сайті Ради Європи https://www.coe.int/en/web/bern-convention/emerald-viewer . Смарагдова мережа створена та функціонує в Швейцарії.
7. Робоча група з охорони природи при Мінекоенерго, до складу якої входять екологи та аналітики ЕПЛ, розробляє проект Закону України “Про території Смарагдової мережі”. З ним можна ознайомитися на сайті міністерства https://menr.gov.ua/news/32142.html.
8. При вступі України до Європейського Союзу території Смарагдової мережі набудуть статусу територій мережі NATURA-2000. Обидві мережі повністю сумісні та використовують подібну методологію та інструменти. Буде перехідний етап, протягом якого національна база даних повинна бути адаптована до вимог природоохоронних директив ЄС. Окремо буде виділена інформація про птахів. Прикладом може слугувати Смарагдова мережа Хорватії, яка набула статусу NATURA-2000 коли країна стала членом ЄС.
За додатковою інформацією просимо звертатися до:
Катерина Полянська, еколог МБО “Екологія-Право-Людина”, kateryna.polyanska@gmail.com
Петро Тєстов, аналітик МБО “Екологія-Право-Людина”, petro.testov@gmail.com