23 січня 2018 року на сайті Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації з’явилося повідомлення про громадське обговорення детального плану території (ДПТ) в межах вулиці Кіровоградської, проспекту Лобановського та Проектної вулиці. Забудовник стверджує що ця територія є місцем екологічної катастрофи та її потрібно терміново відновлювати.
Совські ставки.
Планувальними рішеннями ДПТ запропоновано на території нижнього каскаду Совських ставків розташувати комплексну багатоповерхову житлову забудову (більше 20 будинків з 12-23 поверхами) з відповідною інфраструктурою та благоустроєм території та “відновленням” озер вздовж русла річки Совки зі створенням акваторії для відпочинку населення. Однак, насправді, забудова цієї території призведе до знищення екосистеми Совських ставків. Тобто, як пропонується, це буде фактично “бетонний парк на місці колишніх Совських ставків”.
За Генеральним планом розвитку міста Києва до 2020 року ця територія є зеленою зоною загального користування рекреаційного призначення та зарезервована під створення „Парку біля Совських ставків”. Дану земельну ділянку, відповідно до рішення Київської міської ради № 1102/1763 від 12.07.2007 було передано в оренду ТОВ “Господарник” для облаштування рекреаційної зони в поєднанні водоймища з будівництвом розважально-торговельного комплексу. На всі ділянки, крім однієї (оренда до 2023), строк оренди закінчився у 2013 році. 18.01.2016 року надійшло звернення до КМР від ТзОВ «ГОСПОДАРНИК» та ТОВ «ГОСПОДАРНИК СОВКИ» щодо поновлення договорів оренди, продовження строку діючого договору, та заміни сторони з наданням права суборенди. Це питання потребує окремого розслідування.
Природоохоронці не один десяток років доводили, що ця територія повинна мати заповідний статус. Зокрема біологи з Київського університету імені Шевченка підготували відповідне обґрунтування більше 10 років тому.
Однак, забудовник стверджує що на ставках екологічна катастрофа, навіть зареєстровано відповідну петицію на сайті Київської міської державної адміністрації. Де за голосною заявою приховується пункт №2 Поддержать детальный план территорий (№ПС-2016.06-ДПТ) в границах ул. Кировоградской, пр. Лобановского и ул. Проектной с восстановлением озер и созданием парковой и жилищно-общественной зоны с развитой социальной инфраструктурой: строительством школы, трех детских садиков и современной зоной для активного досуга жителей.
Екологічна катастрофа — надзвичайно швидка і тому небезпечна деструкційна зміна умов навколишнього середовища глобального чи локального масштабу, яка пов’язана з нанесенням величезної шкоди навколишньому середовищу, загибеллю рослин, тварин і людей (https://uk.wikipedia.org/wiki/Екологічна_катастрофа ). Чи є вона на Совських стваках?
Торік екологи обстежили територію Совських ставків й зробили наступні висновки.
Зараз на ставках існують сприятливі умови для життя водних та навколоводних тварин. Це – птахи, комахи, ящірки, черепахи. Деякі з них занесені до Червоної книги України, деякі охороняються Бернською конвенцією
Територія заказника є надзвичайно важливою для водних птахів. Тут регулярно тримаються значні групи крижнів, використовуються вони для харчування і річковими крячками.
В наш час, коли кількість водно-болотних угідь, придатних для харчування і відпочинку птахів, різко скорочується, має велике значення збереження такого типу територій. В прилеглих до ставків заростях прибережноводної рослинності гніздує лиска, водяна курочка та очеретянки.
У сухих стовбурах дерев розміщує свої гнізда червонокнижна бджола – ксилокопа фіолетова. На території об’єкту мешкають амфібії: квакша або райка східна та кумка червоночерева, що охороняються міжнародною Червоною книгою, а також часничниця звичайна та ропуха сіра, що охороняються Бернською конвенцією. З плазунів на ставках трапляється ящірка прудка та болотяна черепаха, що охороняється Рішенням Київради № 879/2289 від 23 грудня 2004 року “Про затвердження переліку видів тварин, які підлягають особливій охороні на території міста Києва”.
Усі ці тварини і комахи є індикаторами того, що ця територія не є зруйнованим полігоном який зазнав екологічної катастрофи й потребує забудови.
2 березня було здійснено повторне обстеження території. Ставки вкриті снігом, на річці Совка зимують птахи – лиски та крижні. Чи буде збережена ця територія до літа?
Екологи написали обґрунтування створення ландшафтного заказника місцевого значення та подали його в Управління екології та природних ресурсів міста Києва в серпні 2017 року. Це є альтернативним рішенням. Об’єднання нижнього та верхнього каскадів Совських ставків є підставою для створення еко-парку на цій території.
Нижній каскад Совських ставків – це важлива зелена зона міста Києва, частина долини однієї з найбільших приток Либеді – річки Совки. Зелені зони поглинають шкідливі викиди від автотранспорту, затримують пил, нейтралізують вихлопні гази автомобілів, знижують рівень шуму, є бар’єром, що відмежовує проїжджі частини та промислові об’єкти від житлової забудови, відіграють важливу роль для адаптації у процесі зміни клімату, впливають на температуру та вологість навколишніх районів.
Територія проектованого заказника є частиною екомережі міста Києва і важлива для збереження біорізноманіття мегаполісу, а також для збереження та відновлення екосистеми долини річки Совки.
Справді, сьогодні ставки мають проблеми із засміченням, зливом стоків в один з них, але це не є приводом для їхнього знищення. Це є приводом для їхнього відновлення, очищення та створення на цьому місці природоохоронної території.
Ми пропонуємо вжити такі заходи, щоб відновити природний стан території:
1) очищення прибережної захисної смуги Совських ставків від сміття;
2) припинення зливання стоків побутової каналізації через несанкціоновані врізки;
3) поступове відновлення природного водного режиму території;
4) охорона флори і фауни;
5) створення еко-парку.
Нижній каскад Совських ставків має великий рекреаційний потенціал для місцевих мешканців і може стати чудовим місцем для прогулянок та еколого-освітніх заходів для всіх охочих.
Катерина Полянська, еколог МБО “Екологія-Право-Людина”
Email: office@epl.org.ua; kateryna.polyanska@gmail.com
тел.: (032) 255 76 82