Спеціалізована екологічна прокуратура Офісу Генпрокурора домоглася в суді скасування рішень Державної служби геології та надр України про продаж спеціального дозволу на видобуток торфу у межах пралісової пам’ятки природи «Макове болото» на Рівненщині. Держгеонадра у січні 2024 року провели електронний аукціон, на якому був проданий дозвіл на видобуток торфу на території «Макового болота» на 20 років.
У 2021 році пам’ятка природи місцевого значення Максове поле була створена у рамках міжнародного проєкту з охорони лісів Полісся. Її природоохоронний статус забороняє будь-яку діяльність, що може вплинути на екосистему, а також цей об’єкт є одним з найбільших природних заболочених лісів Полісся з площею пралісу близько 260 га, де мешкають рідкісні та червонокнижні рослини і тварини.
Важливо вказати, що Закон України “Про природно-заповідний фонд України”, стаття 28 окреслює основні вимоги щодо режиму пам’яток природи, а саме:
Забороняється діяльність на території пам’яток природи: суцільні, поступові, лісовідновні, прохідні рубки, видалення захаращеності, полювання та будь-яка інша діяльність, що загрожує збереженню або призводить до деградації чи зміни первісного стану пам’ятки.
Забороняється діяльність на території пралісових пам’яток природи: усі види рубок, включаючи: санітарні рубки, рубки формування і оздоровлення лісів, видалення захаращеності, будівництво споруд, прокладання шляхів, лінійних та інших об’єктів транспорту і зв’язку, випасання худоби, промислова заготівля недеревинних лісових продуктів, проїзд транспортних засобів (крім доріг загального користування та транспортних засобів оперативних і спеціальних служб). Наявні винятки, де дозволяється діяльність на території пралісових пам’яток природи: догляд за лінійними об’єктами, вирубування окремих дерев під час гасіння пожежі.
Навколо пралісових пам’яток природи установлюються охоронні зони: ширина охоронних зон не менше подвійної висоти деревостану пралісу, в яких забороняються: будь-які суцільні рубки, включаючи санітарні та поступові рубки.
Власники та користувачів земельних ділянок, водних та інших природних об’єктів, оголошених пам’ятками природи беруть на себе зобов’язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження пам’яток природи.
Тож, Закон України «Про природно-заповідний фонд України», стаття 28, визначає чіткі правила щодо збереження пам’яток природи, особливо пралісів. Будь-яка діяльність, яка може призвести до пошкодження або зміни їхнього природного стану, суворо заборонена. Власники та користувачі таких територій зобов’язані дотримуватися цих вимог, щоб забезпечити належний рівень охорони та збереження цих унікальних природних об’єктів.
Екологічні прокурори у суді підтвердили незаконність видобутку торфу на території пам’ятки природи. Господарський суд Києва задовольнив їх позов. Це є значною перемогою для охорони довкілля, оскільки скасування рішення про видобуток торфу захищає унікальний об’єкт і запобігає можливому знищенню його екосистеми. Варто наголосити, що демонструється ефективність правозахисних механізмів у забезпеченні дотримання природоохоронного законодавства.Під час розгляду справи Держгеонадра продовжували спроби продати дозвіл і провели ще три аукціони.
Наразі прокурори звернулися до Київського окружного адміністративного суду з вимогою скасувати рішення про апробування запасів торфу, а також досліджують можливість створення охоронних зон навколо пам’ятки.
Детальніше ознайомитися з офіційною інформацією можна на сайті Офісу Генерального прокурора: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/ekologicna–prokuratura–zavadila–vidobutku–torfu–na–teritoriyi–makovogo–bolota–ta–zaxistila–unikalnu–prirodnu–pamyatku.