10 листопада відбулося судове засідання 8ААС (Львів), на якому розглядалася апеляційна скарга Рахівської та Тячівської РДА на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду 19 липня 2022 року. Нагадаємо, що рішенням колегії суддів Закарпатського ОАС визнано протиправними та скасовано Розпорядження голови Тячівської РДА від 31.05.2017 року № 214 “Про затвердження детального плану території” та Розпорядження голови Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області від 15.05.2017 року №135 “Про затвердження детального плану території туристично-рекреаційного комплексу “Свидовець” за межами населених пунктів». Суд першої інстанції вказав, що при прийнятті спірних розпоряджень відповідачі порушили вимоги Закону “Про регулювання містобудівної діяльності” зокрема не дотримали процедури прийняття містобудівної документації вищого рівня перед прийняття спірного ДПТ, оскільки ДПТ мав би на них базуватися. Також суд детально проаналізував дотримання процедури громадського обговорення та встановив порушення вимог щодо змісту оголошення про проведення громадського обговорення ДПТ курорту, не надав громадськості доступу до проекту ДПТ та не повідомив про перебування такого ДПТ у сільській раді, а також не забезпечив можливість скасування даного ДПТ через веб-сайти замовників ДПТ. Також суд вказав на ігнорування відповідачами вимог міжнародних конвенцій, що охороняють біорізноманіття та цінні оселища Свидовецького масиву. Суд під твердив право позивачів звертатися до суду із даним позовом.
Апеляційний суд вирішив глибоко розібратися із правовим регулюванням процесу прийняття ДПТ, зокрема у випадку ДПТ спорудження курорту Свидовець у Карпатах, суд буде досліджувати необхідність розробки та затвердження схеми планування гірських територій Карпат перед розробкою спірних ДПТ, а також дотримання відповідачами процедур громадського обговорення спірних ДПТ. Також суд готовий дослідити наявність обов’язку у відповідачів щодо проведення СЕО спірних ДПТ, беручи до уваги, адже відповідачі заперечували необхідність проведення ОВД на етапі розробки містобудівної документації, хоча позивачі про ОВД на цьому етапі ніколи не говорили.
Позитивно, що суд переконаний у значній цінності даної території, та чинності ряду міжнародних конвенцій, які охороняють дану цінну територію, її оселища та біорізноманіття.
Нагадаємо, що на території Свидовецького масиву зустрічаються 42 види рослин і 51 вид тварин Червоної Книги України (2009), популяції яких можуть зникнути внаслідок реалізації проекту мега-курорту. Загалом 93 види Червоної Книги України й ще десятки видів із регіональних та міжнародних червоних списків опиняться під загрозою внаслідок реалізації проекту.
Із рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 липня 2022 можна знайти тут: https://reyestr.court.gov.ua/Review/105461324);
На даний момент також важливо, хто взявся за розробку звіту з ОВД та на якому етапі розробка такого звіту. Інститут екології Карпат, який раніше повідомлялося, щоб буде залучений до розробки звіту з ОВД, відповів, що не має відношення до розробки такого звіту. Також ГУ Держгеокадастру відповіло, що рішень по наданню земельних ділянок під курорт Свидовець не приймало.
Наступне судове засідання 8ААС відбудеться 1.12.2022р. і сподіваємося, що апеляційний суд вже буде готовий винести рішення по даній справі та підтвердити висновки суду першої інстанції.