Масштаби спричиненої війною екологічної катастрофи в Україні змушують міжнародну спільноту активізувати свої зусилля для допомоги Україні у процесі оцінювання екологічних наслідків війни та планування ефективних шляхів їхнього подолання.
Саме на це спрямована діяльність Міжнародної робочої групи високого рівня щодо екологічних наслідків війни, яка 29 червня 2023 р. провела перші зустрічі з керівництвом держави, а також з представниками громадянського суспільства, щоб задекларувати свої цілі, завдання та налагодити подальшу робочу комунікацію.
До групи входять зокрема відома екоактивістка Грета Тумберг. віце-президентка Європейського парламенту Гайді Гаутала, колишній єврокомісар з питань довкілля та екс-міністр закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем, Президент Ірландії у 1990–1997 роках Мері Робінсон, старший радник Європейського інституту миру (The European Institute of Peace), керівник програми CMI (The Crisis Management Initiative) у Євразії Роксана Крістеску.
Група працюватиме за трьома напрямками:
- Оцінювання шкоди навколишньому середовищу від війни, безпосередніх, а також середньо- та довгострокових загроз здоров’ю людей і навколишньому середовищу загалом в Україні, регіоні та в усьому світі.
- Притягнення Росії до відповідальності за екологічні злочини, включно з обвинуваченнями в екоциді як у масовій шкоді навколишньому середовищу, і компенсація збитків.
- Планування зеленого відновлення довкілля та відбудови України через перехід до зеленої економіки.
Члени групи наголошували, що одним з напрямів Формули миру Президента Зеленського є захист довкілля і це точно той напрям, в який міжнародна спільнота має вкладати багато зусиль для забезпечення безпечного майбутнього України. Відтак група задекларувала готовність надавати українським партнерам стратегічні консультації високого рівня, політичні рекомендації та розширений доступ до експертних знань, а також консультації щодо стратегічної комунікації для української та міжнародної аудиторії.
Представники Групи вважають дуже важливим внесок українського громадянського суспільства у справу документування екологічних злочинів, у розробку механізмів юридичної відповідальності за них та планування зеленого відновлення України і цінують глибоку експертизу та досвід екологічних НУО.
Представники екологічної громадськості розповіли про свою діяльність, поділилися своїми ідеями та баченням щодо пріоритетних кроків для подолання наслідків війни на довкілля і забезпечення зеленого відновлення України.
Ця зустріч з представниками громадянського суспільства вселяє надію, що вона стане першим кроком у процесі широких консультацій з громадськістю та спільного вироблення важливих для довкілля рішень. Дуже хочеться вірити, що думки та експертні позиції громадськості будуть почуті і враховані в кінцевому документі як результаті діяльності Робочої групи.
Публікація підготовлена Міжнародною благодійною організацією «Екологія-Право-Людина» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст програми тренінгу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.