23-24 травня у Вроцлавському університеті відбулася щорічна конференція Міжнародної еколого – правової мережі на тему «Директива ЄС із оцінки впливу на довкілля – виклики та перспективи в світлі минулого досвіду та недавніх пропозицій щодо внесення змін». На зустріч до Польщі прибули правові експерти з усієї Європи, в тому числі юристи ЕПЛ і багатьох інших організацій, представники державних органів.
Фокусом двохденної конференції була пропозиція Європейської комісії (виконавчого органу Європейського союзу) внести зміни до процедури проведення «оцінки впливу на довкілля» (або «ОВД»). ОВД готується перед початком будівництва нових об’єктів інфраструктури чи інших форм розвитку. Метою ОВД є забезпечення кращого розуміння наслідків реалізації проекту і забудовниками, і державними чиновників, а також забезпечення можливості обрання найкращої альтернативи, коли об’єктивна оцінка свідчить про негативний вплив. Однією із слабких сторін чинної директиви, яка і спричинила ініціювання пропонованих змін, є якість звітів з ОВД, яка суттєво варіюється в рамках Європейського Союзу.
Професор Джон Бонайн, президент ЕПЛ, підготував презентацію з досить провокаційною назвою : «Створення міфів, обман, і секретність: шляхи реформування деяких неприйнятних практик ОВД в Європі і за межами». Він заявив: “На сьогоднішній день, коли готуються неправдиві документи про вплив на навколишнє середовище запланованих промислових та інфраструктурних об’єктів, відсутні будь-які ефективні засоби правового контролю, які могли би запобігти такому шахрайству”. На підтримку своїх аргументів протягом свого виступу президент ЕПЛ наводив приклади з усього світу, в тому числі і України.
В одному документі із України стверджувалося, що лише «незначні викиди» будуть мати місце у випадку аварії на одній із українських атомних станцій – несподівана заява для країни, яка досі відчуває наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, що трапилася 27 років тому.
Інший проаналізований документ, що також стосується негативних екологічних наслідків для довкілля від спалювання медичних відходів, насправді містить сторінки такого ж проекту у Києві. “В ОВНС розробники навіть не змінили назву міста з Києва на Львів “, – зазначає керівник юридичного відділу ЕПЛ О. Мелень – Забрамна.
Інші приклади, наведені професором Бонайном, включали випадки видалення забудовниками із оцінок експертів інформації про негативні впливи на навколишнє середовище, підроблення результатів тестування пестицидів і фармацевтичних продуктів у США, заяву експерта в Румунії про відсутність охоронюваних видів дикої природи у районі пропонованому для будівництва вугільної електростанції, незважаючи на його власні дослідження про наявність таких видів на даній території лише кілька років тому.
В Індії, матеріали ОВНС для запроектованої греблі включали 65 скопійованих сторінок з ОВНС попередньої греблі. “Вони навіть не виправити наші помилки у правописі”, сказав один з авторів первинної ОВНС, коли він переглядав ОВНС-плагіат. Так само, в ОВНС щодо бокситової шахти в Індії містилася інформація про березові ліси, які в Індії взагалі не існують. Сторінки були скопійовані із ОВНС на проект розробки подібного родовища в Росії.
«На жаль, на сьогодні не існує ефективних правових засобів для запобігання такому шахрайству», зазначив президент ЕПЛ. Яскравим підтвердженням цього є закон про оцінку впливу на довкілля в Естонії, який містить норму, що передбачає штраф (лише 40 навчальних годин), якщо консультант, який готує матеріали ОВНС, наведе у звіті неправдиву інформацію.
“Незважаючи на існуючі проблеми, ОВД – це інструмент, який може допомогти захистити наше довкілля”, – коментує ситуацію керівник інформаційно-аналітичного відділу ЕПЛ Є. Алексєєва. “Але, на жаль, в Україні нещодавно скасували вимогу про проведення екологічної експертизи усіх будівельних проектів. Деякі політики України рухаються у зворотному напрямку, відкидаючи Україну до середини минулого століття. Тим не менш, ЕПЛ постійно працює над просуванням європейських стандартів з ОВД в Україні, слідкуючи за розвитком відповідного законодавства ЄС, висловлюючись у позиційних документах, коментуючи законопроекти, і підвищуючи рівень обізнаності відповідних зацікавлених сторін, реалізуючи проект «Обстоювання європейських стандартів оцінки впливу на навколишнє природне середовище в Україні», який реалізується за фінансової підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження».
Для отримання додаткової інформації, звертайтеся
президент ЕПЛ, Джон Бонайн
jbonine@uoregon.edu
провідний юрисконсульт, керівник інформаційно-аналітичного
відділу ЕПЛ, Єлизавета Алексєєва
e.aleksyeyeva@epl.org.ua