З 3 по 5 березня у Львові, який дав світу двох відомих юристів1, що заклали підвалини міжнародного гуманітарного права, відбувалася конференція «United for Justice», яка також отримала назву “юридичний Рамштайн”. Конференція мала на меті об’єднати зусилля України та її міжнародлних партнерів для притягнення росії до відповідальності за скоєні злочини та стати глобальною платформою для розробки комплексних механізмів відповідальності за міжнародні злочини.
Президент України Володимир Зеленський відкрив конференцію “United for Justice”. В рамках візиту до України захід також відвідали, зокрема, Президент Латвії Егілс Левітс, заступник Прем’єр-міністра Нідерландів та Міністр закордонних справ Вопке Гукстра, Генеральний прокурор США Меррік Гарланд, посол США з особливих доручень у сфері глобального кримінального правосуддя Бет ван Скаак, Єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс, Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, Голова Офісу прокурора ЄС Лаура Ковеші, Генеральний прокурор Іспанії Альварес Гарсія Ортіс, Генеральний прокурор Англії та Вельсу Вікторія Прентіс, Генеральний прокурор Естонії Андрес Пармас, Генеральний прокурор Латвії Юріс Стуканс, Генеральний прокурор Литви Ніда Грунскіне, Гендиректор з прав людини та верховенства права Ради Європи Крістос Джакомопулос, Спеціальний представник з питань сексуального насильства в умовах конфлікту Праміла Паттен. Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн привітала учасників конференції онлайн.
Представники МБО «Екологія-Право-Людина», керівниця юридичного відділу Ольга Мелень-Забрамна та юрисконсульт Соломія Баран також мали змогу взяти участь та долучитися до обговорень на заході.
Важливим в ході даної конференції було, зокрема, таке:
США приєдналися до Joint Investigation Team (JIT) із розслідування воєнних злочинів. JIT була створена у березні 2022 року такими державами як Україна, Литва та Польща. Згодом до JIT приєдналися, зокрема, Естонія, Латвія та Словаччина. Приєднання США стане значним підсиленням спільної слідчої групи.
Генеральні прокурори країн-членів спільної слідчої групи (JIT) підписали додаток до Угоди про створення JIT щодо початку роботи на базі Євроюсту Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії в Гаазі. Створення Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії рф ініціював Офіс Генерального прокурора за підтримки Євроюсту, Міжнародного кримінального суду та у партнерстві з Литвою, Польщею, Латвією, Естонією, Словаччиною та Румунією.
В Україні буде відкрито офіс Міжнародного кримінального суду (ICC). Усі учасники беззаперечно визнають, що Україна зараз є місцем вчинення злочину. Відкриття офісу ІСС в Україні може свідчити про посилення та активізацію роботи.
Створено Dialogue Group для координації національних та міжнародних зусиль щодо притягнення до відповідальності за злочини рф, що вчинені та продовжують вчинятися в Україні.
Обговорено організацію системи збирання та фіксації доказової бази щодо злочинів рф в Україні, для цього буде створено до літа Міжнародний центр розслідування злочину агресії проти України.
Висвітлено подальші кроки для кримінального переслідування за злочин геноциду українського народу. Як один із багатьох елементів геноциду визнано і екоцид.
Активному обговоренню підлягало питання моделі для запровадження Спеціального трибуналу за злочин агресії: ad hoc чи гібридна. З боку України висвітлено позицію про необхідність створення ad hoc трибуналу, який буде заснований міжнародною багатостроронньою угодою. Також і дії Білорусії мають стати преметом розгляду в цьому трибуналі, разом із злочинами, що їх вчинила росія.
Всі учасники висловлювали підтримку створення Компенсаційного комітету, який буде фінансувати репарації жертвам цієї війни та відбудову України. Для допомоги в отриманні репарацій, буде створено і Міжнародний реєстр шкоди. Фінансовою основною для репарацій мають стати заморожені російські активи у різних країнах.
Росія обов’язково заплатить, у цьому не мають сумнівів вітчизняні юристи, які допомагають МЗС та Мінюсту, а також і міжнародним партнерам створити необхідні правові рамки для вилучення цих активів для наповнення Компенсаційного фонду. США та Великобританія вже прийняли відповідні закони, що дозволять використовувати такі кошти для відбудови України.
Генеральний прокурор США санкціонував перший перерахунок «заморожених» статків рф до Державного департаменту США з метою їх спрямування на відбудову України.
Окремий захід на конференцій було проведено представниками громадянського суспільства, які озвучили свою роль у розслідуваннях та зборі доказів серед цивільного населення щодо злочинів, які вчиняє агресор. Адже Генпрокуратура на сьогодні займається розслідуванням біля 70 000 злочинів, які вчинено після початку агресії. І ця кількість буде постійно зростати. В цій частині представниками ЕПЛ було висвітлено власну позицію стосовно удосконалення правового регулювання злочину екоциду як на національному, так і на міжнародному рівні. Вдалось поділитись власним досвідом збору даних та проблемами, з якими стикаються наші експерти в ході збору доказів негативного впливу воєнних дій на довкілля.
Детальній дискусії було піддано тему забезпечення належного переслідування та правосуддя за сексуальне насильство, злочини щодо дітей, примусові депортації та переселення. Важливо, що Голова Офісу прокурора ЄС Лаура Ковеші заявила про розуміння світовим співтовариством масового вивезення українських дітей на територію рф як депортацію.
В останній панельній дискусії третього дня мова йшла про злочини проти довкілля, механізми відшкодування завданої українському довкіллю шкоди та необхідність імплементації в систему міжнародного права складу злочину «екоцид».
Приємно розуміти, що попри усі складнощі та обставини воєнного стану – Україна має надійних партнерів, які готові не лише вести дискусії про можливі рішення, а й вживати необхідних заходів. Демократичний світ чітко висловив свою позицію підтримки Україно доти, доки це буде потрібно. Тож, цивілізований світ обʼєднує чітке розуміння того, що такий очікуваний мир є неможливим без настання правосуддя та відповідальності винних: безпосередньо держав, воєнних злочинців, колабораціоністів. Така єдність вселяє надію на неодмінне настання покарання для тих, хто сьогодні нищить нашу державу.
Важливо також відзначити титанічні зусилля Офісу Генерального прокурора, якому вдалось у такий непростий час організувати захід дійсно високого рівня та забезпечити участь партнерів такого високого професійного рівня та такого рівня підтримки України.
Тож, залишаймося #UnitedForJustice!
1 Поняття геноциду та злочинів проти людства сформували адвокати зі Львова: Г.Лаутерпахт та Р.Лемкін.