22 квітня 2013 року у приміщенні Львівської міської ради відбулося громадське слухання щодо розміщення та введення в експлуатацію печі-інсинератора C.P.-100 mobile «ATI Incinerateurs MULLER», що знаходиться за адресою вул. Збиральна, 14. У даному заході взяли участь представники НУО (МБО «Екологія-Право-Людина», ГО «Бюро екологічних розслідувань»), Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області, ЗМІ, небайдужі громадяни. Ініціатор громадського слухання — ТОВ «Екологічні переробні технології» – підприємство, яке планує утилізувати медичні відходи на теренах Львівської області.Мета даного заходу не зовсім зрозуміла. Установка вже готова до розміщення, наявні всі необхідні дозвільні документи. Можливо ТОВ «Екологічні переробні технології» вважало, що таким чином заручиться підтримкою громадськості? Питання звісно риторичне.
Проблема поводження з медичними відходами дійсно потребує негайного вирішення, адже в Україні щорічно утворюється 380–400 тис. тонн медичних відходів, з них 100–120 тис. тонн — небезпечні. Через відсутність у достатній кількості обладнання та полігонів для видалення, 99 % медичних відходів змішують і вивозять разом із твердими побутовими на сміттєзвалища. Отже, відсутність на загальнодержавному рівні ефективної системи поводження з ними призводить до забруднення навколишнього середовища, розвитку різноманітних захворювань, ставить нашу країну в ранг країн у сфері раціонального й безпечного управління відходами, які мають низку проблем.
На перший погляд, ініціатива ТОВ «Екологічні переробні технології» утилізувати медичні відходи є дуже позитивною, адже спрямована на вирішення нагальних проблем сучасності. Але усно висловлена мета діяльності не зовсім співпадає із задекларованою в документах. При детальному аналізі поданої для ознайомлення громадськості документації (ОВНС, висновок державної екологічної експертизи), виникло чимало запитань та зауважень.
Зупинимося на деяких з них. У вищевказаних документах зазначено, що, крім медичних відходів, утилізації підлягають відпрацьовані нафтопродукти (моторні, індустріальні масла, їхні суміші), непридатні для використання за призначенням, відходи виробництва, виготовлення і застосування смол, латексів, пластифікаторів, клеїв. Про згубний вплив випарів цих речовин на довкілля та здоров’я населення відомо кожному. Тобто, постає запитання: «Чи під такою благородною метою, як утилізація медичних відходів, не буде утилізуватися все, що завгодно?». Представники ТОВ «Екологічні переробні технології» звісно запевняють, що утилізуватимуть лише медичні відходи, але для чого тоді в дозвільних документах зазначати й інші відходи? Навіть проконтролювавши вміст надходження на утилізацію, контролюючі органи не вправі заборонити її, адже є всі необхідні дозвільні документи для такої діяльності.
Окрім того, варто вказати і на непрофесійність підготовки ОВНС, який не відповідає вимогам ДБН А.2.2-1-2003 «Проектування. Склад і зміст матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС) при проектуванні і будівництві підприємств, будинків і споруд». Нефаховість розробників проявилася у тому, що відсутні необхідні складові, такі як оцінка впливів планової діяльності на навколишнє соціальне та техногенне середовище, заява про наміри, деякі додатки; ОВНС містить багато оціночних понять, таких як «несуттєвий негативний вплив» або «зміни істотно не торкнуться». А теза «негативна реакція населення не прогнозується» загалом є голослівною, адже матеріали врахування громадських інтересів відсутні.Складається враження, що ОВНС взагалі замовниками не перечитувався, оскільки містить дуже багато русизмів, некоректних висловлювань, а в розділі 4.1 «Вплив планової діяльності на клімат і мікроклімат» замість Львівської дається характеристика Київської області.
У ході обговорення постало ще одне важливе питання: «Яка вартість одного кілограма утилізації медичних відходів?». ТОВ «Екологічні переробні технології» обмежилося відповіддю: «Ціни являються доступними». Як же можна «знайти клієнтів», не розголошуючи такої інформації? І таких зауважень можна знайти безліч.
Підводячи підсумок, однозначно можна констатувати, що проект по утилізації медичних відходів є дуже актуальним і ТОВ «Екологічні переробні технології» переслідує гарну мету, але чи завжди мета виправдовує засоби та негативні, а часом і фатальні наслідки?
Підготувала:
Наталія Проць
email: office@epl.org.ua
тел.: (032) 225 – 76 – 82