17 червня в Департаменті заповідної справи Мінприроди України відбулась нарада під головуванням начальника департаменту І.Іваненка. В нараді взяли участь працівники Мінприроди, обласних департаментів екології та природних ресурсів та громадськість. Центральною темою наради стала необхідність зібрати в Мінприроди єдину базу інформації про існуючі території природно-заповідного фонду. Проблема збереження архівів документації щодо природно-заповідного фонду сьогодні є однією з основних проблем, які розглядає МБО «Екологія-Право-Людина» серед негативних наслідків адмінреформи в природоохоронній галузі.
В Україні створено понад 8000 територій ПЗФ, більшість з яких мають місцеве значення і вся офіційна документація щодо них зберігалась донедавна тільки в територіальних органах Мінприроди. Після скасування цих органів внаслідок адмінреформи, стала незрозумілою доля архівів, адже ні Мінприроди ні Державний архів України не дали тоді специфічних вказівок щодо їх подальшої долі.
Законодавство передбачає підготовку низки документів при створенні кожного обєкту ПЗФ. Це і обгрунтування, клопотання, карта, рішення про створення, Положення і охоронне зобов’язання. Всі ці документи зберігались в територіальних управліннях Мінприроди. Втім державні архіви в областях, які працювали з ліквідаційними комісіями Держуправлінь, не знали, як поводитись з матеріалами по заповдіних територіях. Більшість таки передали новоствореним департаментам екології та природних ресурсів ОДА. Проте в деяких випадках матеріаліи здали до Держархіву або навіть рекомендували знищити.
Під час зустрічі стало відомо, що звернення громадськості та нардепа Бригинця (http://bryhynets.com/index.php?nma=news&fla=stat&cat_id=1&page=1&nums=5338, http://bryhynets.com/index.php?nma=news&fla=stat&cat_id=1&page=1&nums=5386 ) знайшли розуміння в Мінприроди і вже не перший місяць триває збір інформації про заповідні території з усіх областей. З більшості областей інформація зібрана також і в елетронному вигляді.
«Ми давно пропонували зібрати всю документацію про природно-заповдіний фонд в Мінприроди та викласті її в інтернет, щоб всі заціавлені сторонни могли зручно нею користуватись», – зазначив Олексій Василюк.
Вже зараз ініціативна группа громадських активістів розпочала формування електронного архіву ПЗФ в інтернеті. Створена сторінка ініціативи http://pryroda.in.ua/zapzf/arhiv-pzf-onlayn/ . Після завершення збору інформації, планується створити окремий інтернет-ресурс для розміщення архіву. Громадські організації планують взяти таку функцію на себе.
Головною проблемою, яка стала відома під час наради стала ситуація у Чернівецькій області. Три роки тому на Буковині сталась пожежа в приміщенні Держуправління екології та природних ресурсів. Вся інформація про ПЗФ області на сьогодні знищена і досі не відновлена. Учасник наради домовились спільними зусиллями спробувати відновити втрачені відомості пр. озаповідні території області.
ДОВІДКА:
1.Реформа державного управління в Україні у 2009-2012 роках почалася з прийняття Указу Президента України від 9 грудня 2010 р. № 1085 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади». 16 жовтня 2012 р. Верховна Рада України прийняла закон № 5456-VI “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні”. Відповідно до цього закону з чинних законів Україні, що стосуються функцій територіальних підрозділів Міністерства екології та природних ресурсів України, всі формулювання, дотичні до органів Мінприроди в областях замінені на нові, дотичні до неіснуючих на той час профільних департаментів обласних державних адміністрацій. В результаті Кабінет Міністрів України скасував підрозділи Мінприроди постановою від 13 березня 2013 р. № 159 «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища» і створив умови для появи нових, близьких за функціями органів при облдержадмінстраціях (Постанова від 15 травня 2013 р. № 338 «Про збільшення граничної чисельності працівників обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій»).
2. Дослідження ЕПЛ проводить за підтримки програми «Громадянське суспільство та належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту ««Адміністративна реформа у сфері охорони довкілля: наслідки та шляхи покращення».
Мета програми – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їхнє залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.
Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) заснована у 1994 році з метою надання допомоги у захисті екологічних прав фізичним та юридичним особам, захисту довкілля в інтересах суспільства, сприяння розвитку природоохоронної справи, екологічної освіти, науки та культури.
www.epl.org.ua