Війна в Україні відбувається вже 9 років і 44 % природоохоронних заповідників України знищено росією, за останні понад 100 днів повномасштабного вторгнення знищено понад 40 тис. га лісів, відомо близько 230 екологічних злочинів шляхом авіабомбардувань. Громадськість фіксує ці злочини для майбутнього трибуналу за особливо тяжкий злочин — екоцид.
“Сьогодні громадськість докладає максимум зусиль, щоб ЗСУ ОТРИМАЛИ НАТІВСЬКУ ЗБРОЮ ТА ПРИШВИДШИЛИ ПЕРЕМОГУ. Важливо також, щоб ВР України приймали якісні екологічні закони, які працюватимуть на Україну,” — так розпочалася онлайн дискусія “Відбудуємо Україну! Подбаємо про довкілля!”.
Експерти громадських організацій SaveDnipro, ЕПЛ, Мережа захисту національних інтересів “АНТС”, Українська природоохоронна група зустрілися разом, де презентували аналітичний документ ЕПЛ та бачення консорціуму TedJusticeRol зеленого відновлення країни.
Ольга Мелень-Забрамна презентувала аналітичний документ ЕПЛ “зеленої” відбудови України.
“Після трьох місяців війни ми впевнені, що перемога не за горами, віримо у ЗСУ, тому ми хочемо допомогти нашому уряду спрямувати правильно зусилля по відбудові України. Наше завдання — відбудувати краще ніж було. Наші експерти підготували аналітичний документ, який базований на досвіді ЄС, які також потерпали від військової агресії. Ми наголошуємо на реформах, які необхідно провести, адже країну чекає ще й інтеграція до Європейського Союзу.”
Анатолій Павелко розповів про раціональне використання земель та збереження ґрунтів.
“На жаль, важко обчислити загальну площу земель що постраждали від бойових дій в Україні. Війна триває, очікуємо, що й надалі кількість забруднених земель збільшиться. Внаслідок бойових дій землі виснажуються через техногенні аварії. Пошкодження підприємств, інфраструктурних об’єктів викликає забруднення навколишніх земель і оцінку рівня забрудненості можливо зробити лише після припинення бойових дій. Сьогодні відомо, що в зоні активного застосування артилерійських снарядів перевищено гранично допустимі концентрації різних речовин. Війна показала, що Україна вразлива для різного роду катаклізмів. Харчова безпека України під загрозою.”
Богдан Кученко звернув увагу на наслідки воєнних дій для лісових ресурсів та збереження лісів.
“Вплив війни на природу залежить від характеру бойових дій. Лісові системи найбільше страждають через виникнення пожеж. Багато лісів у зоні бойових дій горять, війна продовжується і рівень шкоди важко порахувати. Окрім того, війна впливає і на фауну лісів через “шумовий вплив”.
У лісах з’явилося багато воронок, де накопичуються шкідливі речовини й потім просочуються в ґрунтові води.
Для створення оборонних споруд використовують велику кількість деревини, це теж факт, від якого можуть страждати окремі ділянки лісів, ці ліси можуть бути втрачені через це.
В період відновлення країни пропонується збільшення лісових рубок задля відновлення економіки, але це є неприпустимим. Розв’язання питання — перехід до вибіркових та поступових рубок.”
Олексій Василюк розповів про виклики для збереження біорізноманіття.
“Їх є кілька, а саме: хімічне забруднення, пожежі.
Під час вибухів у ґрунті лишається багато сірки, а це означає, що частина реактивів не реагує, але як тільки туди потрапляє роса, сірка перетворюється на сірчану кислоту і “випалює землю”. В цій кислоті згорають всі організми, які підтримують ґрунт.
Дуже важливо вивести частину земель з обробітку. Ми маємо бути чесними і казати правду світу, що ми не посіємо всі забруднені землі. Франція, Аргентина, Німеччина, майже всі країни колишньої Югославії вивели колосальні площі з обробітку і навіть сьогодні вони не обробляються, бо вони досі забруднені. Було б дуже добре, щоб хтось із держслужбовців сказав правду про те, що ми не маємо обіцяти світу відновити усі ці поля.
Ніколи Україна ще не була такою ушкодженою як зараз. Так, відновлення буде за рахунок європейських коштів, але це відбуватиметься нашими матеріалами: деревиною, піском, щебенем, цементом, а це все українські екосистеми.”
Павло Ткаченко про зелений курс відновлення.
“Зелене відновлення – це крок до Євроінтеграції. Якщо ми зараз відбудуємо промисловість, а вона не буде відповідати європейському законодавству та сучасним європейським технологіям, то іншого разу для проведення таких реформ не буде, тому зараз зелений курс відновлення нам потрібен.
Дискусія доступна за посиланням: https://bit.ly/3Q9mjS1
Модератор дискусії: голова правління АНТС Ганна Гопко.