5 вересня 2024 року відбулась публічна дискусія під назвою «Ключі до врахування стану довкілля у програмах і планах відновлення». Обговорення стосувалось головно довкіллєвої складової у програмах відновлення, поточного стану такого врахування та критеріїв зеленого відновлення. До участі у цьому заході запрошувались усі зацікавлені сторони та представники медіа.
МБО «Екологія – Право – Людина» з 2014 року проводить дослідження впливів воєнних дій на довкілля, головну увагу сконцентровано на впливи воєнних дій на природоохоронні території. З 2022 року проводяться польові дослідження вздовж лінії фронту з півночі на південь України, вивчаються типи впливів, хімічне забруднення грунтів, вплив пожеж, наслідки руйнації греблі Каховського водосховища, проводиться юридичний і науковий аналіз програм відновлення деокупованих територій, розроблено критерії зеленого відновлення. Шкода, нанесена воєнними діями довкіллю, становить серйозну загрозу життю та здоровʼю громадян України та природним екосистемам. Вкрай важливим є вивчення, ідентифікація та врахування всіх ризиків та загроз під час розроблення планів та програм відновлення та здійснення відповідних заходів. Екологічна безпека відіграє важливу роль в збалансованому розвитку регіонів та забезпеченні сприятливих умов для проживання громадян. Водночас якісний аналіз та оновлення даних про стан довкілля зможуть допомогти розробити заходи, які включатимуть весь комплекс екологічних проблем, що потребують вирішення, та будуть спрямовані до стандартів, які запроваджуються в Європейському Союзі.
В ході публічної дискусії «Ключі до врахування стану довкілля у програмах і планах відновлення» експерти ЕПЛ поділилися результатами напрацювань з метою належного врахування базової екологічної інформації про природні комплекси та ключові природні ресурси в програмах відновлення, щоб майбутнє відновлення територіальних громад було справді зеленим, комфортним для здорового життя в Україні в цілому та на звільнених територіях зокрема.
Представлена під час дискусії інформація міститься в аналітичному звіті «Довкіллєва складова у програмах та планах відновлення: актуальний стан та критерії врахування» із повним текстом якого можна ознайомитись за посиланням: http://surl.li/lgqwtv.
Доповідачами на заході виступили фахівці ЕПЛ Анатолій Павелко, Катерина Полянська, Соломія Баран та голова Милівської сільської територіальної громади, Бериславського району, Херсонської області Любов Мінько. Доповідачі розповідали, зокрема про важливість та способи врахування в планах відновлення вихідної інформації про стан природних комплексів на території громади й типи впливів воєнних дій та градації ризиків, про досвід аналізу наявних планів відновлення з еколого-юридичної точки зору, про єдині принципи та інструменти інтеграції довкіллєвих аспектів у плани та програми відновлення України та про виклики з якими стикнулася Милівська сільська територіальна громада, Бериславського району, Херсонської області. Модератором дискусії виступила керівниця юридичного відділу ЕПЛ Ольга Мелень-Забрамна, помічник модератора – юрисконсульт ЕПЛ Оксана Кізима.
В ході дискусії усі бажаючі учасники змогли висловити свою думку та поставити питання, що їх цікавили. Проблематика врахування довкіллєвої складової в планах та програмах відновлення викликає у суспільстві значний інтерес й потребує глибшого опрацювання та більше детального обговорення кожного компоненту.
Повномасштабна російсько-українська війна в Україні призвела до руйнування цілісних природних комплексів, забруднення вод, ґрунтів, атмосферного повітря, знищення біоресурсів, частина з яких знищені назавжди й не підлягають відновленню, відновлення інших триватиме роками та десятиліттями. Окупація частини території України, постійні обстріли не дозволяють об’єктивно оцінити шкоду, нанесену довкіллю за період збройних нападів. Враховуючи, що до військової агресії, мало місце значне антропогенне навантаження на довкілля на території більшості областей України внаслідок діяльності промисловості, сільського господарства, комунального господарства, що супроводжувалась утворенням значної кількості відходів, наявність небезпечних хімічних речовин, шкода, яка завдається на сьогодні довкіллю, помножується, що робить питання відповідності відновлення України довкіллєвим стандартам ще актуальнішим.
Ми вдячні усім учасникам за участь та інтерес до обговорюваної тематики та сподіваємось, що напрацювання ЕПЛ у цій сфері будуть використані органами державної та місцевої влади в цілях покращення якості та ефективності територіальних, обласних та державних планів і програм відновлення.
Фото: Львівський пресклуб
Захід проводився в рамках проєкту «Розробка ефективних моделей інтегрування екологічної складової у програми повоєнного відновлення України», що фінансується Громадською організацією «Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадянського почину «Єднання».