У вівторок, 11 червня, команда ЕПЛ провела вебінар на тему “Задокументуй шкоду довкіллю – притягни агресора до відповідальності” для представників громадськості та органів місцевого самоврядування.
Участь у цьому заході об’єднала представників органів місцевого самоврядування та активних мешканців громад для ознайомлення з основними вимогами законодавства щодо фіксації та документування шкоди, яка завдається довкіллю воєнними діями РФ під час війни.
Доповідачі в ході вебінару надали учасникам корисну практичну інформацію, яка може бути використана для вирішення актуальних проблем, пов’язаних із участю громадських організацій, органів місцевого самоврядування, їх представників у фіксації екологічної шкоди, завданої воєнними діями в Україні.
Під час вебінару ми обговорили стандарти доказування, закріплені на національному, міжнародному рівні та як ці стандарти враховувати під час здійснення фіксації шкоди довкіллю, завданої воєнними діями.
Разом із учасниками заходу спікери розглянули чинне нормативно-правове регулювання порядку фіксації та документування шкоди довкіллю, завданої воєнними діями, основні вимоги до фіксації збитків у Міжнародному реєстрі збитків, роль та місце у цих процесах громадськості, органів місцевого самоврядування.
Еколог ЕПЛ розповіла про наш досвід як організації, яка здійснює фіксацію шкоди, що завдається довкіллю під час війни та про напрацьовані нами варіанти подолання практичних проблем. Зокрема, ми поговорили про важливість враховувати всі ризики та небезпеку перебування на деокупованих або постраждалих від бойових дій територіях. Доповідачка наголосила, що учасники повинні мати базові знання щодо поводження з вибухонебезпечними предметами, дотримання особистої безпеки під час роботи з токсичними речовинами та пересування по території. Також важливо узгоджувати дії зі спеціалістами ДСНС та ЗСУ, враховувати часові рамки, стан екосистем та зміни в природних комплексах. Практичних проблем, що можуть виникати в ході забору проб та зразків може допомогти уникнути дотримання таких правил:
Під час забору проб та зразків необхідно дотримуватися вимог щодо безпеки та особистої гігієни. Забори повинні здійснюватися у відповідності з усіма заходами безпеки, що передбачаються для місць, де можливий вплив воєнних дій на довкілля.
Перед забором проб та зразків необхідно забезпечити належне позначення та ідентифікацію кожного зразка. Це включає в себе зазначення точного місця та часу забору, а також будь-яку іншу необхідну інформацію, яка може бути корисною для подальшого аналізу та використання.
Зразки повинні збиратися в контейнери або упаковку, яка забезпечує їхню цілісність та запобігає забрудненню чи втраті під час транспортування та зберігання. Контейнери повинні бути належним чином позначені та запечатані для підтвердження їхньої цілісності до моменту аналізу.
Ці рекомендації обов’язково мають враховуватися в ході здійснення фіксації впливу війни на довкілля.
Всім учасникам вебінару було надано можливість не лише почути корисну та прикладну інформацію про здійснення фіксації шкоди, що завдається довкіллю внаслідок війни, а й поділитись своїм досвідом, баченням та проблемами із колегами.
Цей вебінар був корисним для учасників і отримана інформація може активно застосовуватись ними на практиці.
Ми дякуємо всім учасникам, які виявили інтерес до цієї важливої та актуальної теми. Усім зареєстрованим учасникам буде надіслано запис вебінару, презентації спікерів та інші корисні матеріали.
Команда ЕПЛ завжди відкрита до діалогу та співпраці із тими, кому небайдужий стан довкілля, відшкодування завданих йому збитків та притягнення винних у нищенні природи до відповідальності.
Ми з радістю відповімо на Ваші запитання стосовно здійснення фіксації впливу війни на довкілля. Звернутись за допомогою чи із запитаннями можна за електронною адресою ЕПЛ: office@epl.org.ua
Цей захід став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.