Третя публікація з серії поширення результатів соціологічного опитування, яке провів Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова на замовлення на замовлення МБО «Екологія – Право – Людина»*.
Опитування проводилося з 21 по 27 жовтня 2022 року. Для порівняння відповідей використовуються дані опитування проведеного у серпні 2020 року Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з Центром Разумкова на замовлення ЕПЛ.
Респонденти підтримали практично всі запропоновані твердження на екологічну тематику.
Найбільш одностайно опитані підтримали тезу про те, що великі забруднювачі повинні нести основну відповідальність за екологічну шкоду яку вони завдали (64,4% – цілком згодні, загалом згодні 92,6%). Практично одностайні респонденти у твердженнях: «ви занепокоєні впливом хімічних речовин, присутніх у товарах повсякденного вжитку, на навколишнє середовище» (88,2%), а також на здоров’я та життя самих людей (86,2%).
«Екологічні проблеми безпосередньо впливають на ваше повсякдення життя та здоров’я» (86,8%). Також респонденти занепокоєні впливом товарів з пластику на навколишнє середовище (83,6%) та на здоров’я самих респондентів (76,4%). Інші твердження респонденти також підтримали, але стосовно них спостерігається наявність певної частки осіб, які або не визначились, або не зовсім згодні з тезою. Так,79,4% респондентів скоріше або повністю згодні з тезою, що питаннями захисту довкілля мають займатись профільні громадські організації.
Не згодні, або скоріше не згодні – 12,5%, не визначились – 8,1%. 73% вважають, що НЕ володіють достатньою інформацією про стан довкілля. Протилежної думки дотримуються 21,2%. 68,1% вважають, що у них не має можливості брати участь у прийнятті рішень, що мають вплив на довкілля. Не погоджуються – 20,5%. 64,3% вважають, що як окрема людина, вони можуть відігравати роль у захисті навколишнього середовища в Україні. 28,7% – не погоджуються.
Серед способів, які були б ефективними, для вирішення екологічних проблем респонденти назвали введення більш суворих штрафів за порушення екологічного законодавства (44%), 39% вказали – забезпечення більш якісного екологічного контролю, а 36% – більше інформування громадян про екологічні проблеми. 30% вказали, що може спрацювати запровадження більш жорсткого природоохоронного законодавства. У порівнянні з опитуванням дворічної давності суттєвих змін в уявленнях про ефективність способів вирішення екологічних проблем.
* Опитування проводилося методом face-to-face у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській областях – лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).
Опитування проводилося за стратифікованою багатоступеневою вибіркою із застосуванням випадкового відбору на перших етапах формування вибірки та квотного методу відбору респондентів на заключному етапі (коли здійснювався відбір респондентів за статево-віковими квотами). Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилося опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).
Опитано 2018 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.
Опитування проводилося в рамках проєкту “Посилення екологічної демократії в Україні” за підтримки Фонду демократії ООН (UNDEF).