Представники українського правозахисного руху продовжують свій візит у Латинську Америку, що спрямований на обмін досвідом та знаннями, просування знань про Україну, правозахисний рух в нашій державі та про виклики, що перед нами стоять.
У вівторок 21 серпня учасники візиту зустрілися із Педро Строзенбергом, юристом і фахівцем з публічного права. Свою карʼєру він присвятив дослідженню злочинності в Копакабані, був одним із головних організаторів проєкту, який надавав жителям фавел правовий захист і доступ до основних документів. Чотири роки Педро обіймав посаду генерального омбудсмена Офісу громадського захисника Ріо-де-Жанейро .
Педро Строценберг був генеральним омбудсменом у Renova Foundation, організації, відповідальній за мобілізацію ресурсів для відшкодування збитків, спричинених обвалом дамби «Fundão» в Маріані (MG), що стався 5 листопада 2015 року.
Серед іншого, він поділився досвідом організації здійснення процесу оцінки шкоди довкіллю та відшкодування шкоди постраждалим внаслідок цієї аварії. Так, ще у 2016 році для компенсації завданої шкоди федеральний уряд Бразилії і штати Мінас-Жерайс і Еспіріту-Санту підписали Умови коригування транзакцій і поведінки (TTAC) з компаніями Samarco, BHP і Vale, які відповідали за дамбу і її стан. Крім того, було створено спеціальний фонд Renova Foundation, саме цей фонд було призначено для виконання компенсацій, підписані умови передбачали 42 програми, які повинні були бути реалізованими вказаними підприємствами на всій 670-кілометровій ділянці річки Доче та її приток. Пізніше, у 2018 році, було підписано іншу умову коригування поведінки, щоб змінити керівництво фонду та забезпечити участь постраждалих осіб у процесі компенсації.
Використання такого механізму стало можливим із урахуванням кількох факторів, наприклад, можливості кримінальної відповідальності юридичних осіб за вчинення екологічних правопорушень у Бразилії та здійсненню швидкої і релевантної оцінки завданих збитків. Втім, досі не усі програми було реалізовано та не усі постраждалі отримали компенсацію. Попри те, варто наголосити, що будь-який досвід здійснення діяльності із притягнення до відповідальності за подібні руйнування довкілля є корисним для України і має вивчатися.
Наступною стала зустріч із експертами «Brics Policy Center». Цей центр є незалежним, позапартійним, некомерційним аналітичним центром у місті Ріо де Жанейро. Його діяльність присвячена аналізу та вивченню численних глобальних трансформацій, що відбуваються, та їх наслідків для Бразилії та глобального Півдня.
В ході зустрічі українські та бразильські експерти обговорювали питання забезпечення прав людини та громадянина в умовах російського вторгнення в Україну та існуючої політичної ситуації в Бразилії, спільні проблеми цих країн та можливі варіанти їх вирішення, багато уваги в ході зустрічі було приділено питанням стосунків між представниками громадянського суспільства з різних країн, зокрема України та Росії.
Під час зустрічі обговорювалися також питання міжнародної солідарності з Україною, зокрема у контексті поточної ситуації зумовленої російським вторгненням в Україну. Експерти обговорювали досвід щодо підтримки правозахисних ініціатив та протидії пропаганді й дезінформації, а також обговорювали стратегії підвищення обізнаності громадськості про порушення прав людини.