28 липня 2020 року відбулося онлайн-засідання басейнової ради річки Прип’ять. Тема: «Результати дослідження проб на вміст радіонуклідів у донних відкладах на річці Прип’яті», які свідчать, що проведення робіт з ремонтного черпання не несе небезпеки для довкілля (https://mtu.gov.ua/news/31966.html). Заявлено також про те, що проведені дослідження та аналізи донних відкладів на вміст радіонуклідів (137Cs, 90Sr) в річці Прип’ять на всіх ділянках, де заплановані роботи з днопоглиблення свічать про відсутність загроз навколишньому середовищу та екосистемам річки Прип’ять й погіршення радіаційного стану в разі проведення таких робіт.
Однак, на думку ЕПЛ, діяльність із черпання донних відкладів річки Прип’ять містить ризики негативних впливів на довкілля, оскільки такою діяльністю будуть порушені та знищені природні комплекси.
Крім того, відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» проведення робіт з розчищення і днопоглиблення русла та дна річок, берегоукріплення, зміни і стабілізації стану русел річок належить до другої категорії видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягає оцінці впливу на довкілля.
Річка Прип’ять є транскордонним водотоком, і роботи з днопоглиблення, а тим більше випрямлення русла, повинні виконуватися з урахуванням положень Конвенції з охорони та використання транскордонних водотоків та міжнародних водних об’єктів.
Відповідно до січневого повідомлення Міністра інфраструктури Владислава Криклія, днопоглиблювальні роботи на Прип’яті, це частина робіт із відновлення міжнародного водного шляху Е-40.
Відповідно до вимог чинного українського законодавства, європейських директив і положень Оргуської конвенції, такі проєкти підлягають обов’язковому громадському обговоренню. Будь-які днопоглиблювальні роботи на річці Прип’ять повинні бути також узгоджені з Басейновими радами Прип’яті та Середнього Дніпра.
Міндовкілля у листах-відповідях висловлює свою стурбованість ситуацією із днопоглибення річки Прип’ять та зазначає, що жодних погоджень та оцінки впливу на довкілля відповдіний проект не проходив. Представники басейнової ради також стурбовані ситуацією й домовилися розглянути це питання більш детально, проте, за інформацію, озвученою на басейнові раді, такі роботи із днопоглиблення вже ведуться.
Нагадаємо, що тендер вже відбувся і договір із виконавцем робіт вже укладено – це ТОВ “СОБІ”, яке має не дуже надійну репутацію…
ЕПЛ закликає Міндовкілля, Басейнову раду Прип’яті та Середнього Дністра перестати «бути стурбованими», почати діяти в межах і спосіб, передбачений чинним законодавством та не допустити днопоглиблених робіт без ОВД.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ
Email: s.shutiak@epl.org.ua; office@epl.org.ua
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ
Email: kateryna.polyanska@gmail.com; office@epl.org.ua
Тел.: 032 225 76 82