НПП “Святі Гори” розташований в Слов’янському, Лиманському і Бахмутському районах Донецької області. Площа парку становить 40605,5 га (39601,5 га – лісові землі, 967 га – землі Святогірського лісопаркового господарства та землі м. Святогірська, 37 га – землі водного фонду).
Рис. 1 Територія НПП “Святі Гори”1.
Типи впливів воєнних дій на територію парку.
Руйнування природних ландшафтів. Втрата природних комплексів які сформувалися на крейдяних відкладах, вік яких близько 80-100 мільйонів років, відновити такі структури неможливо. Через обстріли утворюються кратери в цих відкладах. Відбувається їх руйнація. Втрата місць зростання сосни крейдяної, виду занесеного до Червоної книги України та оселища, яке охороняється Резолюцією 4 Бернської конвенції.
Лісові пожежі, верхові та низові – призводять до пошкоджень та втарт лісових екосистем, викидів вуглекислого газу, вивільнення вуглецю. Також створено передумови ризиків виникнення нових пожеж через велику кількість обгорілих решток та загиблих дерев. Заходи з гасіння ускладнені через забруднення територій вибухонебезпечними предметами та ризик підриву пожежної техніки.
Вплив на грунти. Пошкодження ґрунтового покриву внаслідок вибухів та зведення фортифікаційних структур, пересування важкої техніки. Забруднення ґрунту хімічними речовинами внаслідок вибухів та розливу паливно-мастильних речовин. Загибель ґрунтових мікроорганізмів.
Порушення водного режиму. Ризики ерозії. Впливи на кореневу систему дерев.
Забруднення побутовими відходами в місцях перебування військ рф.
Забруднення території вибухонебезпечними предметами. Замінування території. Неможливість потрапити на територію з цих причин.
Знищення тваринного і рослинного світу. Через вибухи, стрес, шумове забруднення, хімічне забруднення, підриви на вибухонебезпечних предметах.
Зменшення популяцій тварин через зміну місць гніздування, втрату місць гніздування, вимушену міграцію, порушення балансу і харчових ланцюгів.
Вплив воєнних дій на водні обʼєкти через підрив снарядів, хімічне забруднення, забруднення рештками руйнації, знищення водної біоти внаслідок вибухів.
Забруднення відходами руйнації та бойових дій.
Вплив на мікроклімат та мезоклімат території за рахунок знищеного лісового покриву та пошкодження ґрунтового покриву.
Неможливість здійснювати повноцінний природоохоронний менеджмент, моніторинг та наукові дослідження території парку через відсутність доступу. Загибель і поранення працівників парку. Через окупацію території, загрозу бойових дій та руйнування інфраструктури частина працівників виїхала в інші регіони України та не може виконувати свою роботу на місцях.
За допомогою сервісу NASA FIRMS нами відстежувалося виникнення термоточок загорянь на території НПП щоденно з 1 січня по 11 липня 2024 року. Протягом цього періоду спостерігалося 64 дні із загоряннями. Найдовша пожежа тривала 10 днів з 6 по 14 квітня. Пожежі виникають внаслідок ворожих обстрілів, їх посиленню сприяє суха та спекотна погода, відсутність дощів, детонація вибухових пристроїв в лісових масивах. Парк розташований біля лінії фронту, що збільшує кількість ризиків та загроз. Відбувається поступове розмінування території парку ДСНС. Парк поновив вирубки лісових насаджень.
За фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.