Починаючи з 1940-х років, антибіотики застосовувались для порятунку життя мільйонів людей і відігравали найважливішу роль у захисті здоров’я населення. Значна кількість антибіотиків, які використовуються для лікування людей, також масово застосовуються і у тваринництві [1]. Багато тваринницьких ферм використовують антибіотики на постійній основі як лікувальні засоби, а також як стимулятори росту сільськогосподарських тварин і птахів.
ВООЗ [2] випустила нові керівні принципи щодо використання медично важливих антимікробних препаратів для тварин, рекомендуючи фермерам та харчовій промисловості припиняти регулярне використання антибіотиків для сприяння росту та запобігання захворювань здорових тварин, що в свою чергу допоможе зберегти ефективність антибіотиків, важливих для людської медицини, зменшуючи їхнє використання для тварин. У деяких країнах приблизно 80% від загального споживання медично важливих антибіотиків припадає на тваринницький сектор, в основному для сприяння росту здорових тварин [3].
Надмірне використання антибіотиків у тваринництві призводить до того, що бактерії мутують і пристосовуються – антибіотики перестають діяти. Резистентність або стійкість до антимікробних препаратів вважається серйозною загрозою для людей та тварин у майбутньому, а зростаючий рівень стійких бактерій може збільшити кількість інфекційних захворювань. Регулярне вживання антибіотиків, які присутні у м’ясі птиці, свинини, яловичини, індички та риби, сприяє виникненню антибіотикорезистентності (стійкості до ліків), а також може стати причиною зниження імунітету, порушення обміну речовин, алергічних реакцій, появи набряків, дерматиту, дисбактеріозу [4]. Майбутнє без ефективних антибіотиків суттєво змінить якість життя сучасної людини [5]. За даними досліджень 700 000 людей у всьому світі помирають від бактеріальних інфекцій щороку, оскільки антибіотики вже не ефективні. Якщо не вживати рішучих дій, щорічна глобальна смертність від стійких до антибіотиків інфекцій сягатиме 10 мільйонів осіб до 2051 року [6].
Мікроорганізми, які набули стійкості до антибіотиків, виживають і розмножуються. Протимікробні препарати, які застосовуютьcя в тваринництві, із сечею та гноєм потрапляють у довкілля, а саме – у водойми, ґрунти, накопичуються у рослинах і можуть далі передавати свої гени бактеріям, навіть інших видів, сприяючи розвитку стійкості серед мікроорганізмів ґрунту чи водойм. Все це сприяє поширенню резистентності до антибіотиків у мікробному світі [7]. Вже через шість тижнів після потрапляння антибіотиків в ґрунт їх знаходять в рослинах. Навіть не значна кількість антибіотиків здатна потрапляти з продуктами рослинного походження в організм тварин та людей, що призводить до накопичувального ефекту [8].
Антибіотики частіше застосовуються на великих тваринницьких комплексах, де через щільне утримання тварин та птахів, існує підвищений ризик поширення інфекційних хвороб. Крім того, свині в інтенсивних закритих системах можуть отримувати антибіотики протягом усього життя. Поросятам часто дають антибіотики профілактично внаслідок розвитку діареї після відлучення. Органічні свинарські ферми відлучують поросят пізніше і використовують значно нижчий рівень антибіотиків. У молочному секторі антибіотики зазвичай використовуються для «сухої терапії корів», з метою запобігання появі маститу під час «сухого» періоду. Така терапія здійснюється для всіх корів як профілактичний засіб – навіть тоді, коли відсутні ознаки захворювання. У птахівництві антибіотики використовують для лікування та профілактики респіраторних захворювань та інших бактеріальних інфекцій [9].
Для того, щоб визначити найбільш ефективний антибіотик для лікування специфічної інфекції тварини, хворих тварин слід тестувати. Антибіотики, що застосовуються для тварин, слід вибирати серед тих, які ВООЗ визначила як «найменш шкідливі» для здоров’я людини. Ці антибіотики часто є останньою лінією або одним із обмежених методів лікування, доступних для лікування серйозних бактеріальних інфекцій у людей. Здорові тварини повинні отримувати антибіотики лише для профілактики захворювання, якщо воно було діагностовано у інших тварин стада чи популяції риб.
Багато країн вже вжили заходів щодо зменшення використання антибіотиків у тваринництві. До прикладу, Європейський Союз у 1999 році реалізував програму моніторингу стійкості до антибіотиків та з 2006 року заборонив використовувати антибіотики для стимулювання росту [10]. Аби протидіяти стрімкому поширенню стійких до антибіотиків мікроорганізмів у Європейському Союзі ухвалили директиву, якою з 2022 року буде заборонено годування тварин антибіотиками для профілактики. Препарати можна буде застосовувати лише за приписом лікаря окремим тваринам або групам у разі діагностування конкретного захворювання. Країни ЄС вже більше десяти років докладають зусиль аби скоротити застосування антибіотиків у тваринництві. За цей період відповідні показники знизилися вдвічі [11].
Натомість, в Україні вживання антибіотиків у тваринництві для профілактики досі залишається нормою і яку саме кількість антибіотиків згодовують на українських птахофабриках чи свинофермах, можна лише здогадуватись. Крім того, немає належного контролю м’яса на залишки антибіотиків, який у країнах ЄС проводиться дуже ґрунтовно. Однак, 6 березня 2019 року Кабінет Міністрів України затвердив Національний план дій щодо боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. План передбачає гармонізацію законодавства України із законодавством Європейського Союзу щодо використання антибіотиків під час лікування хворіб людини [12].
Волинська компанія ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» вирощує птицю без застосування антибіотиків та інших шкідливих домішок, курей забезпечують лише натуральними зерновими кормами з сої, кукурудзи та пшениці. До складу птахофабрики входить100 пташників, розташованих на 11-х майданчиках з вирощування птиці. Відсутність антибіотиків на всіх етапах виробництва підтверджують регулярні аналізи в державних профільних лабораторіях на 10-й, 20-й, 30-й та 42-й дні вирощування курки [13].
Асоціація «Свинарі України» приєдналася до проекту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) «Зміцнення національного потенціалу для подолання ризиків антимікробної резистентності (АМР)», в рамках якого заплановано відбір 350 зразків зі свиноферм, ферм ВРХ (молочного та м’ясного напряму), птахоферм (м’ясного та яєчного напряму) по всій території України. Головною метою проекту є перевірити обізнаність підприємців щодо проблеми антибіотикорезистентності, з’ясувати рівень застосування антибіотиків та утворення антибіотикорезистентних штамів на рівні первинного виробництва [14].
Вчені вважають, що світовому співтовариству треба розробити та прийняти список антибіотиків, які мають важливе значення для лікування людей та заборонити їхнє застосування у сільському господарстві [15]. Адже без жорсткого регулювання і контролю залишки антибіотиків та стійкі бактерії і мікроорганізми не лише потрапляють з м’ясом на полиці магазинів, але й з гноєм та послідом тварин – у ґрунт і ґрунтові води.
Антибіотиками рятується життя тварин, які водночас згубно впливають на довкілля та людей. Тому, для врегулювання використання антибіотиків на тваринницьких комплексах необхідно з боку держави встановити чіткі вимоги та забезпечити контроль за їхнім застосуванням, а також скорочувати їхнє використання.
[1] https://foodprint.org/issues/antibiotics-in-our-food-system/
[2] https://www.who.int/foodsafety/areas_work/antimicrobial-resistance/cia_guidelines/en/
[3] https://www.who.int/news/item/07-11-2017-stop-using-antibiotics-in-healthy-animals-to-prevent-the-spread-of-antibiotic-resistance
[4] https://epikur.ua/
[5] https://en.wikipedia.org/wiki/Antibiotic_use_in_livestock
[6] http://www.pan-germany.org/download/veterinary_pharmaceuticals/Antibiotics_in_Livestock_Farming.pdf
[7] https://www.bbc.com/ukrainian/blog-science-44221244
[8] http://vetlabresearch.gov.ua/korysna-informatsiya/?ELEMENT_ID=1621
[9] https://www.saveourantibiotics.org/the-issue/antibiotic-overuse-in-livestock-farming/
[10] https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2003/1831/oj
[11] https://www.dw.com/uk/%D0%B7%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%B1%D1%96%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B8-%D0%B2-%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%82%D0%B2%D1%96-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-%D0%BB%D1%8E%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8/a-51426412
[12] https://business.rayon.in.ua/topics/3852-ne-vsi-kuri-odnoyi-naturi-iak-i-chomu-volinski-ptahivniki-vidmovilisia-vid-antibiotikiv-foto
[13] https://konkurent.ua/publication/39686/yak-na-volini-viroschuut-kuryatinu-bez-antibiotikiv-foto/
[14] http://asu.pigua.info/news/848/?type=asu
[15] https://www.bbc.com/ukrainian/health/2015/12/151208_farmers_antibiotics_vc
[Інфографіка]: https://business.rayon.in.ua/topics/3852-ne-vsi-kuri-odnoyi-naturi-iak-i-chomu-volinski-ptahivniki-vidmovilisia-vid-antibiotikiv-foto