Жителька м. Кам’янське пані Ірина, пенсіонерка, поневолі стала екологічною активісткою, захищаючи своє право на безпечне для життя і здоров’я довкілля. Як виявилося, таке своє право захищати в Кам’янському є небезпечно. Небезпечно також і проживати через паркан із підприємством ТОВ «Поліколор», що займається виробництвом лако-фарбової продукції. Викиди цього підприємства більше 15 років отруюють життя і здоров’я пані Ірині. Внаслідок такого сусідства у п. Ірини цілий букет хворіб з’явився, адже до паркану лако-фарбового виробництва не більше 10 метрів!
На жаль, пані Ірина сама бореться із цим виробництвом: сусіди налякані та не бажають конфліктів, контролюючі органи роками показують повну неефективність, навіть не зважаючи на те, що необхідних дозвільних документів підприємство не має. Орган місцевого самоврядування вказує на відсутність повноважень в частині дотримання підприємством природоохоронного законодавства. Але землю в оренду родичці директора підприємства надав охоче і впливати на орендаря зовсім не бажає. Прокуратура відмовчується, в поліції триває розслідування проти ТОВ «Поліколор» щодо забруднення повітря.
Пані Ірина наважилася звернутися до ЕПЛ за правовою допомогою у 2021 році, коли ТОВ «Поліколор» вирішив збільшити вдвічі свою потужність і, відповідно, збільшити викиди до 90 т щороку. Оскільки відписки державних та контролюючих органів пані Ірині підтвердили, що вона не живе в правовій державі, ЕПЛ допомогла пані Ірині звернутися до суду із позовом про зупинення виробничої діяльності ТОВ «Поліколор». І тут для пані Ірини та її родини почалося пекло, якого вона навіть не могла собі уявити:
сусіди перестали спілкуватися;
сторожовий пес, який надійно оберігав оселю, був отруєний;
до будинку почали залітати пакети із фарбою, які розривалися та пошкоджували фасади, вікна та садовий інвентар;
почали з’являтися із перевірками працівники то газової служби, то водоканалу;
в листопаді 2021 року начальником відділу інспекції з контролю благоустрою комунального підприємства Кам’янської міської ради «Благоустрій» проведено огляд гаражів поблизу будинку пані Ірини. За результатами огляду гаражів вказаним інспектором було вручено пані Ірині і її чоловікові припис № 02/11 із вимогою знести гаражі, які нібито їм належать (вони одним користуються вже понад 40 років) в термін до 10 днів. Інспектор також повідомив, що демонтаж не буде проведено у випадку, якщо вони «домовляться» із сусідом ТОВ «Поліколор» і перестануть на нього скаржитися.
ТОВ «Поліколор» вирішив обладнати камери спостереження на своїх фасадах, які знімають подвір’я та будинок пані Ірини. Заява до Нацполіції була безрезультатною.
12 січня 2022 року інспектори ДТЕК «Дніпровські електромережі» встановили факти порушення двох пломб на електролічильнику пані Ірини, який знаходиться ззовні будинку, нарахували великі суми збитків до оплати. І там також неофіційно говорять про необхідність припинення боротьби із ТОВ «Поліколор».
А тим часом суддя Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська, яка з листопада 2021 р. так ні разу і не розглянула справу ТОВ «Поліколор», в січні 2022 року прийняла рішення, що дана справа не підсудна даному суду та відмовила у відкритті провадження в даній справі. Апеляцію на таке рішення суду подано.
Отож, щодня пані Ірина просипається із думкою: що видумає ТОВ «Поліколор» сьогодні, які негативні новини принесе сьогоднішній день, хто зможе відгукнутися на проблему пані Ірини та допомогти їй захистити свої екологічні права, добитися дотримання права на повагу до свого особистого та сімейного життя, гарантованого ст. 8 Європейської конвенції з прав людини.
І, на жаль, пані Ірина, не єдина у своїх поневіряннях. Екологічні активісти по всій Україні піддаються різноманітним видам переслідувань, цькувань та нападів, захищаючи безцінні природні ресурси для наших дітей та внуків.
Нагадаємо, на початку грудня 2021 ЕПЛ спільно з іншими організаціями виступили із заявою про неприпустимість маркування екологічних активістів екотерористами.